دکتر نصیبه رستمی / جراحی بینی / راهنمای کامل جراحی بینی گوشتی
مدت زمان مطالعه ۲۱ دقیقه

راهنمای کامل جراحی بینی گوشتی

عمل بینی پهن دکتر نصیبه رستمی

عمل زیبایی بینی امروز در کشور ما بسیار رواج پیدا کرده است و با توجه به درخواست های زیادی در حوزه های زیبایی، یکی از پر طرفدارترین جراحی های زیبایی محسوب می شود. در جراحی زیبایی هدف از بین بردن عیوب و نواقص بینی بوده و سعی بر این است که تناسب بینی با سایر اعضای صورت بیشتر گردد؛ در این راستا فرم و نوع بینی با توجه ویژگی های خاص هر کدام، نقش مهمی ایفا می کند و لازم است که در ابتدا نوع بینی فرد مشخص گردد. جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی استخوانی دو نوع بسیار معروف و شناخته شده انواع عمل های بینی است که هر کدام از آن ها مزایا، عوارض و مراقبت های خاص خود را دارند که در این مقاله سعی شده است تا شما با تمامی جنبه های مختلف بینی های گوشتی و جراحی آن آشنا شوید.

عمل بینی گوشتی چیست؟

در این نوع از عمل های جراحی مهم ترین کار ایجاد فرم و زیبایی از طریق کاهش بافت از یک قسمت هایی از بینی به صورت متعادل می باشد. در بینی های گوشتی بدلیل ضخیم بودن بافت پوست بینی مشخصات و تغییرات حاصل روی غضروف و استخوان بینی و زوایا و خطوط آن به خوبی دیده نمی شود و زیر این بافت ضخیم پنهان می ماند.

در جراحی بینی گوشتی باید این نکته را در نظر داشت که دستکاری های استخوانی و غضروفی بینی باید به گونه ای باشد که فاصله و فضای خالی بین استخوان بندی بینی و پوست ایجاد نگردد و با رعایت این نکات از ایجاد اسکار یا گوشت اضافی جلوگیری به عمل می آید و رضایت مندی بیمار از عمل جراحی بالاتر می رود.

ویژگی های بینی گوشتی

بینی های گوشتی داراری ویژگی هایی هستند که با مشاهده این ویژگی ها می توان به گوشتی بودن بینی پی برد؛ در ادامه تعدادی از این ویژگی ها مطرح شده است:

 • غضروف پهن و بزرگ نوک بینی
 • پوست براق و چرب نوک بینی
 • نوک بینی افتاده
 • غدد چربی فراوان در نوک بینی
 • ضخامت زیاد بینی
 • بافت غضروفی نرم در نوک بینی
 • شکل نیم دایره و یا ذوزنقه بینی از زاویه پایین
 • ساختار ضعیف غضروف و استخوان بینی
 • پوست ضخیم بینی

در افرادی که به دلیل غضروف های خیلی بزرگ دارند و پهن، بینی گوشتی بنظر برسد عمل جراحی معمولا بسیار رضایت بخش خواهد بود زیرا غضروف های اضافی برداشته می شود و فرم دلخواه در بینی ایجاد می شود و نتیجه جراحی بینی بیمار بسیار رضایت بخش خواهد شد.

اما در نوع دوم که بینی دارای پوست ضخیمی است و غضروف ها خیلی کوچک است جراحی کمی با پیچیدگی همراه است البته می توان با تکنیک هایی که در حال حاضر وجود دارد نوک بینی را جمع تر کرد و از حالت گوشتی خارج کرد. افرادی با این نوع بینی نباید انتظار یک بینی فانتزی و عروسکی را داشته باشند.

ویژگی های بینی گوشتی

اگر چه تعداد کسانی که از نتیجه عمل بینی های گوشتی راضی هستند رو به افزایش است، زیرا تکنیک های جدیدتر جراحی موجب شده است با روش تقویت غضروف بینی، نتیجه جراحی بینی های گوشتی رضایت بخش تر باشد و بینی های گوشتی مانند بینی های استخوانی نیز نتایج موفقیت را داشته است. با این حال نباید از مهارت و تجربه پزشک جراح غافل شد، لازم است برای جراحی بینی های گوشتی پزشک جراح باتجربه و ماهر باشد زیرا کوچکترین اشتباه در اصلاح و تغییر دادن شکل و فرم  بینی های گوشتی می تواند عوارض و مشکلات بزرگی را ایجاد کند. علاوه بر این نکته مهم اینست پزشک جراح عمل جراحی را به گونه ای انجام دهد که ضمن اعمال تغییرات به جا و صحیح، به تناسب بینی با چهره صورت نیز توجه کند.با  رعایت چنین موارد بیمار از نتیجه عمل خود بیشترین رضایت را خواهد داشت. به طور کلی عمل بینی های گوشتی در مقایسه با عمل بینی های استخوانی سخت تر است. زیرا پوست بینی های گوشتی ضخامت بیشتری دارد و پوست بینی بیشترین حساسیت را در عمل بینی های گوشتی دارد.

افراد مناسب جراحی بینی گوشتی

کاندید جراحی بینی گوشتی
 1. از نظر سنی نیز دختران باید بالای 16 سال و پسران بالای 17 سال باشند (بهترین سن جراحی بینی هم برای دختران و هم برای پسران بالای 18 سال است.)
 2. کسانی که از نظر سلامت روحی و جسمی مشکلی نداشته باشند و از سلامت کاملی برخوردار هستند؛ افرادی که مشکلات قلبی، ریوی، فشار خون و انعقاد خون دارند کاندید مناسبی برای عمل بینی نیستند.
 3. فرد باید از تمامی عوارض و نتیحه جراحی بینی خود با خبر باشد و انتظارات واقع بینانه ای از جراحی داشته باشد و توقعات نابه جایی از جراحی بینی نداشته باشد.
 4. پوست نقش بسزایی در نتیجه جراحی بینی دارد، افرادی که پوست بینی آن ها بسیار ضخیم می باشد، کاندیدای مناسبی جهت جراحی بینی نیستند.

چگونه نوع بینی گوشتی را بفهمیم؟

اگر چه مشخصات بینی گوشتی، وجود پوست ضخیم، نرم بودن غضروف ها و پهن بودن پره های بینی می دانند ولی همه ویژگی های گفته شده را نمی توان در بینی های گوشتی تشخیص داد. برخی از بینی های گوشتی غدد چربی ندارند و برخی دیگر پوست ضخیم و قابل ملموس ندارند. ساده ترین راه برای تشخیص نوع بینی تان، از زاویه پایین به شکل بینی خود نگاه کنید اگر سوراخ های بینی به همراه نوک بینی یک شکل نیم دایره یا ذوزنقه ای ساختند می توان گفت بینی تان به بینی گوشتی شبیه تر است.

توضیحات دکتر رستمی درباره نحوه تشخیص نوع بینی

آزمون بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

1 / 4

بینی خود را از روبه رو در آینه مشاهده کنید، نوک بینی شما چگونه است؟!

2 / 4

در هنگام لمس بینی خود آیا به راحتی متوجه استخوان آن می شوید؟!

3 / 4

نوک بینی خود را فشار دهید، کدام حالت درست است؟!

4 / 4

آیا عرض بینی شما به نسبت کل صورتتان بیشتر بوده و بسیار بزرگ دیده می شود؟!

0%

تکنیک های جراحی بینی پهن و غیر استخوانی

در ابتدا پزشک تمامی بخش های بینی شما را مورد بررسی قرار می دهد تا تمامی اقدماتی که برای بهبود وضعیت بینی لازم است را در روند برنامه ریزی لحاظ کند و در همان جلسات اولیه این نکته را به شما یادآور خواهد شد که لازم است ابتدا درباره تفاوت بینی گوشتی و استخوانی اطلاعاتی کسب نمایید تا انتظارات واقع بینانه ای درباره نتیجه جراحی بینی گوشتی داشته باشید.
اما بهترین جراحی بینی گوشتی در تهران تمامی مهارت و تخصص خود را در این جهت بکار می گیرد که بهترین نتیجه برای فرد حاصل شود. در همان جلسات ابتدایی از آمادگی های قبل از جراحی بینی صحبت خواهند کرد و توصیه های لازم از سوی جراح بینی به فرد داده می شود سپس بعد از انجام عمل بینی نیز مجدد مراقبت های بعد از جراحی بینی به فرد تحت جراحی بینی گفته می شود تا با رعایت آن ها مشکلی در نتیجه ی جراحی حاصل نشود.جراحی بینی گوشتی به دو روش باز و بسته انجام می گیرد، پزشک با توجه به میزان غضروفی بودن بینی، تصمیم می گیرد که از روش باز یا بسته استفاده نماید در جراحی بینی پهن بیشتر از جراحی به روش باز استفاده می شود .

جراحی بینی گوشتی به روش باز

جراحی باز بینی گوشتی

در این روش که تسلط جراح بر بینی بیشتر است، برش مورد نیاز در پایه میانی بینی یا کولوملا زده می شود و با برشی که در لبه داخلی پره ها زده می شود، پوست بینی برداشته می شود و جراح به پشت و نوک بینی دسترسی پیدا می کند تا اقدامات لازم را ایجاد نماید.

جراحی بینی گوشتی به روش بسته

جراحی بسته بینی گوشتی

در روش جراحی بسته برشی در قسمت بیرونی بینی زده نمی شود، بلکه برش ها در داخل بینی و بین غضروف ها زده می شود، در این روش که دید جراح نسبت به روش باز کمتر است، جهت ایجاد تغییر در نوک بینی بهتر است از روش باز استفاده شود.

کدام روش برای عمل بینی گوشتی مناسب تر است؟!

جراح بینی بعد از معاینه دقیق از لحاظ نوع پوست، وضعیت استخوان و غضروف بهترین روش را انتخاب می نماید اما در مواردی که نوک بینی بسیار بزرگ بوده و نیاز به ایجاد تغییرات گسترده بهترین تکنیک، جراحی باز خواهد بود؛ در نتیجه استفاده از هر کدام از روش های نام برده شده صرفا به نظر جراح بستگی دارد.

در هر روش، پزشک در حین جراحی بینی گوشتی غضروف های بینی را تقویت می کند که این امر کاملا دائمی و برگشت ناپذیر می باشد. با تقویت غضروف بینی استحکام بینی بالا می رود و ظاهر بینی به مراتب زیبا تر می شود. از آنجا که در طی جراحی بینی با برداشتن چربی های اضافی، پوست بینی نازک می شود، در بعضی موارد دیده شده است که جراح بینی با تزریق کورتون بعد از عمل بینی در لایه های عمیق پوست از افتادگی بینی جلوگیری می کند.

تغییرات مهم در طول جراحی بینی پهن

نمونه جراحی بینی گوشتی دکتر نصیبه رستمی2

جراحی پل بینی در بینی های گوشتی

پل بینی در واقع همان برآمدگی وسط بینی است و دو نوع تقسیم می شود، در زیر به آنها اشاره می کنیم:

 • پل بینی پهن: این نوع از پل بینی بزرگ تر از حد معمول است و به دو استخوان کج بینی متصل می شود.
 • پل بینی فرورفته: در این نوع از پل بینی قسمت های جلویی و قسمت های پشتی بینی بالا می رود و داخل بینی منحنی می شود.

کاهش چربی در عمل بینی گوشتی

می توان با خارج کردن ماهرانه و با احتیاط غدد چربی مخصوصا در ناحیه ی نوک بینی به زیبایی بیشتر بینی کمک می شود و بافت های نرم بینی را کاهش داد. از آنجا که در طی جراحی بینی با برداشتن چربی های بینی ،پوست بینی نازک می شود ،در بعضی موارد دیده شده است که جراح بینی با تزریق کورتون در لایه های عمیق پوست از افتادگی بینی جلوگیری می کند. این موارد به تجربه و مهارت بالای جراح وابسته است.

نمونه جراحی بینی گوشتی دکتر نصیبه رستمی3

تقویت غضروف در بینی های پهن

بینی های گوشتی همانطور که گفته شد غضروف ضعیفی دارند. تقویت غضروف با استفاده از غضروف های خود بینی یا توسط غضروف های مصنوعی انجام می گیرد. این کار بیشتر به منظور جلوگیری از افتادگی نوک بینی تقویت غضروف انجام می شود. با استفاده از پیوند غضروفی به فرم دهی هرچه زیباتر بینی کمک می شود. بوجود آوردن اسکلت مقاوم و خوش فرم در بینی های گوشتی اهمیت فراوانی دارد. با ایجاد تغییراتی بر غضروف بینی می توان شکل و فرم بینی را تغییر داد و آن را جمع تر کرد، که از این طریق نوک بینی زیباتر دیده میشود و پایه ی بینی نیز تقویت میگردد. همچنین دوام و نتیجه دهی مثبت این عمل بیشتر میشود.

بطور مثال اگر بیمار مراجعه کننده دارای غضروف مناسب و کافی در تیغه ی بینی خود نباشد (موارد تصادفی) ، با استفاده از غضروف مناطقی مانند گوش غضروف مورد نظر را ترمیم میکنند و شکل می دهد. این عمل بدون اینکه به شکل و ظاهر گوش خدشه ای وارد کند، صورت می گیرد.

اضافه کردن گرافت غضروفی بروی بینی باعث می شود که استحکام بینی بیشتر شود. جراحی بینی های گوشتی باید توسط یک جراح باتجربه انجام شود که در این زمینه مهارت کافی را داشته باشد.در اکثر موارد برای تقویت غضروف در بینی های گوشتی از غضروف های خود بینی ( تیغه میانی بینی ) استفاده می شود ، این کار باید با دقت بسیار بالایی صورت گیرد، اگر نتوان برای تقویت غضروف از غضروف های خود بینی استفاده کرد، با استفاده از غضروف های سایر نواحی بدن فرد مانند لاله گوش یا غضروف های مصنوعی این کار صورت می گیرد.

اقدامات مهم برای کاهش تورم بعد از عمل بینی گوشتی

افرادی که جراحی بینی پهن را انجام می دهد به دلیل پوست ضخیم بینی، بینی آن ها بعد از جراحی دچار تورم بیشتری می شوند و جهت مشاهده نتیجه نهایی جراحی نیاز به زمان بیشتری می باشد (به طور تقریبی بین 1 تا 2 سال). تورم بینی گوشتی دیرتر از بینی های استخوانی بهبود پیدا می کنند. یکی از راهکار هایی که می توانید برای کاهش تورم بینی بعد از جراحی بینی گوشتی انجام دهید این است که به مدت شش ماه تا یکسال از چسب روی بینی استفاده کنید. زیرا که یکی از مزایای چسب زدن به بینی بعد از عمل بینی گوشتی این است که روند بهبودی تورم بعد از عمل بینی را سرعت می بخشد و باعث می شود نتیجه نهایی عمل بینی را زودتر شاهد باشید.

بعد از جراحی بینی گوشتی نیز همانند هر عمل جراحی باید اقداماتی انجام شود تا روند کاهش تورم کمی سریع تر صورت گیرد. این اقدامات شامل موارد زیر می باشد:

 • پرهیز از مصرف نمک زیاد و غذاهای حاوی سدیم
 • استراحت کامل حداقل به مدت دو روز بعد از عمل جراحی
 • استفاده از کمپرس یخ دو تا سه روز بعد از جراحی
 • مصرف کافی مایعات به خصوص آب میوه های طبیعی
 • پرهیز چند هفته ای از استعمال دخانیات و مصرف الکل؛ زیرا نیکوتین موجود در آن ها باعث تورم بیشتر بینی می شود.
 • خودداری از برقراری رابطه جنسی به مدت دو هفته (بالارفتن میزان آدرنالین بدن باعث تشدید تورم می شود و حتی امکان دارد موجب خونریزی نیز شود.)
 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض هوای گرم، محیط داغ مانند سونا جهت جلوگیری از تورم بافت های جراحی شده
 • پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین و انجام فعالیت های بدنی سنگین (به مدت دو هفته)
 • استفاده از آمپول کورتون طبق دستور جراح بعد از دو ماه از جراحی جهت کاهش تورم بینی
 • مصرف آب آناناس طبیعی و آب کرفس، زیرا مصرف آب آناناس و آب کرفس در روز های اولیه در کاهش تورم ها بسیار موثر است تا جایی که ممکن است در روزهای ابتدایی بعد از جراحی بینی گوشتی از آب میوه های طبیعی و غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید و غذاهایی که نیاز به جویدن دارند را از برنامه غذایی خود حذف نمایید.
 • عدم استحمام به آب بسیار گرم
 • استفاده از پمادهای حاوی آنتی بیوتیک و ضد التهاب در صورت دستور پزشک، جهت رفع تورم بینی و جای بخیه و اسکارها
 • رعایت نکات بسیار مهم نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی شامل استفاده از چند بالش اضافه زیر سر تا سر ارتفاع مناسبی از بدن پیدا کند.
 • پرهیز از نوشیدن مایعات بسیار داغ تا یک هفته پس از جراحی
 • مصرف سبزیجات و خوراکی های حاوی پروتئین

مراقبت های عمومی بعد از عمل بینی

مراقبت بعد از جراحی بینی

 •  به مدت 10 روز از خندیدن و حرف زدن زیاد پرهیز شود.
 • هنگام عطسه کردن بهتر است که دهان کاملا باز باشد.
 • بهتر است که چسب بینی خشک باشد و از خیس نمودن آن اجتناب ورزید.
 • در چهار ساعت اول نباید چیزی میل کنید اما به تدریج می توانید با نوشیدن مقداری آب شروع کرده و سپس غذاهای نرم مصرف نمایید.
 • هنگام تخلیه بینی، فین و یا فشار وارد ننمایید.
 • لباس های دکمه دار در حین تعویض آن استفاده نمایید که در سطح صورت فشاری بر بینی شما وارد نشود.
 • به مدت دو هفته از سرم نمکی استفاده نمایید این فرآیند از ایجاد مخاط و تجمع ترشحات جلوگیری به عمل می آورد.
 • احساس سرگیجه بعد از جراحی تا یک هفته بعد از بیدار شدن از خواب، امری طبیعی می باشد.
 • 5 تا 6 هفته از عینک استفاده نکنید یا به صورتی استفاده شود که وزن آن روی بینی قرار نگیرد. افرادی که عینک طبی دارند می توانند در این مدت از لنز استفاده نماید.

بعد از عمل برای داشتن نتایج خوب و ایده آل توصیه هایی که پزشک جراح به فرد می دهد که باید از دستور العمل ها کاملا پیروی شود.

 • اجتناب از خوردن مواد غذایی که به جویدن زیاد نیاز دارد از جمله: استیک، هویج، سیب ، ته دیگ و…  به مدت 1 روز، بهتر است برای تناول این گونه مواد غذایی آن را میکس نمایید و سپس استفاده کنید تا از جویدن جلوگیری به عمل آورد.
 • بهتر است از رفتن به اماکن پر جمعیت تا زمان کاهش تورم و اتمام دوره نقاهت پرهیز شود. زیرا ممکن است در این مکان ها ضربه یا حادثه ای ناگهانی در صورت و به خصوص بینی ایجاد شود.
 • در هنگام قرار گیری در معرض نورخورشید، بهتر است از عینک های آفتابی استفاده نمایید. استفاده از عینک آفتابی تا 2 ماه ضروری می باشد.
 • از مشاهده نمودن بینی در آینه در روزهای اول جلوگیری نمایید و به هیچ کس اجازه قضاوت ندهید. زیرا هنوز بینی فرم خود را نگرفته است.
 • زدن چسب توسط جراح در روزهای اولیه بعد از عمل جراحی بینی به منظور آموزش صورت می گیرد اما بعد از آن نیز باید چسب در روی بینی قرار گیرد زیرا باعث استحکام و چسبیدن پوست بینی به اسکلت و هم چنین کاهش تورم می شود.
 • ممکن است بعد از جراحی بینی گوشتی و یا جراحی بینی استخوانی، نوک بینی بی حس باشد این روند هیچ گونه نگرانی ندارد و امری طبیعی تلقی می شود.
 • انجام ورزش هایی مانند شنا تا 4 هفته ممنوع است اما ورزش هایی که در آن ها احتمال برخورد فیزیکی وجود دارد تا 4 ماه ممنوع می باشد.
مراقبت های بعد عمل بینی

تصورات اشتباه درباره عمل بینی گوشتی

نمونه جراحی بینی گوشتی دکتر نصیبه رستمی

جراحی بینی و کاهش حس بویایی

خیلی از داوطلبین جراحی بینی به دلیل ترس کاهش حس بویایی خود از انجام این عمل منصرف می شوند. به دلیل این که پایه های اعصاب بویایی در سقف بینی قرار دارند و در طی جراحی بینی معمولا این ناحیه دستکاری نمی شود بنابراین از بین رفتن یا ایجاد اختلالات بویایی بعد از جراحی بینی وجود ندارد. فقط در مواردی که پولیپ ها در قسمت سقف بینی قرار گرفته باشند برداشتن و دستکاری آن ها ممکن است باعث آسیب دیدن اعصاب بویایی شود. این افراد باید در ابتدا تحت عمل پولیپ بینی به صورت مجزا قرار بگیرند و سپس بعد از چند ماه جراحی زیبایی بینی انجام دهند. در افرادی که در حین جراحی دچار عارضه انسداد بینی شده اند به همان میزان حس بویایی آن ها نیز کاهش می یابد.

افتادگی بینی گوشتی بعد از جراحی

اغلب افراد باور دارند بینی های گوشتی پس از جراحی گوشت اضافی آورده و نوک بینی حالت افتاده پیدا می کند. افتادگی بینی ممکن است بعد از جراحی بینی گوشتی اتفاق بیوفتد که به دلیل عدم تقویت غضروف های صورت انجام می شود.

زیرا در بینی گوشتی مقدار چربی در اطراف غضروف های آن بسیار زیاد است. با برداشتن این بافت امکان ضعیف شدن غضروف ها وجود دارد. پس برای تقویت غضروف های ضعیف بینی، جراح بینی موظف است تا با بخیه زدن صحیح غضروف ها و پیوند گرافت غضروفی به تیغه بینی و ستون بینی باعث تقویت غضروف های ضعیف شود. این کار باعث می شود تا از افتادگی بینی جلوگیری شود. پس باید در انتخاب جراح بینی گوشتی خود دقت کرد و درست انتخاب کرد تا دچار افتادگی و بازگشت بینی نشود.

نمونه جراحی بینی گوشتی دکتر نصیبه رستمی1

رضایت زیباجو از عمل بینی بینی

اسپیکر

هزینه جراحی بینی گوشتی

یکی از متداولترین سوالات در زمینه انجام عمل زیبایی بینی، هزینه ان است. برای آنکه هزینه یک جراحی بینی تعیین گردد باید برخی نکات مد نظر گرفته شود. به همین علت شما نیاز به یک جلسه مشاوره برای تعیین هزینه خواهید داشت. درباره جراحی بینی پهن نمی توان قیمت ثابتی را در نظر گرفت، عوامل گوناگونی می تواند بر مشخص شدن هزینه تاثیر گذار هستند. تعیین این هزینه به عوامل زیر بستگی دارد:

 • تخصص جراح
 • شکل و اندازه بینی و گستردگی جراحی
 • نوع بیمه درمانی
 • شهر مرکز جراحی
 • هزینه های قبل از جراحی (هزینه سی تی اسکن، آزمایش خون، عکسبرداری)
 • هزینه های دریافتی بیمارستان
 • دستمزد متخصص بیهوشی
 • هزینه خدمات و مالیات کالا

سوالات متداول

ارتباط با دکتر نصیبه رستمی

تماس با دکتر نصیبه رستمی
دکتر نصیبه رستمی

دکتر نصیبه رستمی

جـراح و مـتخصص گـوش، حلق و بـینی دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

12 دیدگاه ها
 1. علی

  جراحی بینی گوشتی وقت گیر تر است یا استخوانی؟

  پاسخ
  • دکتر نصیبه رستمی

   اگر در جراحی بینی گوشتی نیاز به تقویت غضروف باشد مطمئنا زمان بیشتری نیاز است.

   پاسخ
 2. ahmadi

  بینی من گوشتی بود عمل کردم الان سرش گرد شده میتونم جراحی ترمیم بینی انجام بدم که این گردی از بین بره؟

  پاسخ
  • دکتر نصیبه رستمی

   سلام دوست عزیز
   باید بعد از معاینه تشخیص داده شود اگر نیاز باشد جراحی ترمیم بینی انجام می شود.

   پاسخ
 3. simin karimi

  این حقیقت داره که بینی گوشتی دوباره به حالت اولیه برمیگرده؟

  پاسخ
  • دکتر نصیبه رستمی

   اگر تقویت غضروف توسط جراح به درستی انجام شده باشد، خیر بازگشتی به فرم قبلی ندارد.

   پاسخ
 4. ساروی

  من چجوری می تونم برای مشاوره وقت بگیرم؟

  پاسخ
 5. nahid tabasomi

  آیا شما از غضروف مصنوعی استفاده می کنید یا طبیعی؟

  پاسخ
 6. مریم

  خانم دکتر من قبلا عمل کردم ولی الان بعد از یک سال همچنان مشکلات قبلیش وجود داره می تونم پیش شما دوباره عمل کنم؟

  پاسخ
  • دکتر نصیبه رستمی

   بله دوست عزیز در صورت معاینه و نیاز به عمل مجدد می توانید دوباره عمل کنید.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.