دکتر نصیبه رستمی / جراحی بینی / همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی از جمله مهمترین و پر طرفدار ترین جراحی های زیبایی است که انجام می‌شود. اگر از ظاهر بینی خود به دلایل مختلف مانند انحراف بینی، قوز بالای بینی و یا بزرگی آن راضی نیستید، قطعا زیاد به جراحی زیبایی بینی فکر خواهید کرد. جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی به اصلاح شکل بینی های گوشتی و استخوانی می پردازد. با انجام جراحی زیبایی بینی می توان تمامی ناهنجاری های بینی را از بین برد. از آنجا که تغییر فرم بینی تاثیر بسزایی در چهره خواهد داشت درنتیجه عمل زیبایی به پرطرفدارترین عمل زیبایی تبدیل شده است.

معمولا عمل زیبایی بینی توسط یک متخصص گوش و حلق و بینی حاذق صورت می گیرد. رینوپلاستی، تا حد زیادی تعادل اعضای صورت را بهبود می بخشد و همچنین در کمک به بیماران برای بالاتر بردن اعتماد به نفس بسیار موثر است. رینوپلاستی همچنین می تواند برای اصلاح نقص های ساختاری، از جمله مشکلات تنفسی انجام شود. پیشنهاد ما این است که پیش از هرگونه اقدامی ابتدا این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و سپس با اطلاعات کافی عمل زیبایی بینی را انجام دهید.

علل انجام جراحی زیبایی بینی

دلایل مختلفی برای عمل بینی وجود دارد و هر فردی به یک دلیل خاص به دنبال انجام عمل زیبایی بینی است. در درجه اول عمل بینی می تواند در رفع بسیاری از مشکلات مربوط به تنفس نقش مهمی داشته باشد که در این صورت یک روش درمانی محسوب می شود و در این زمینه می توان مواردی همچون وجود پولیپ در بینی، انسداد یکی از راه های تنفسی و دارا بودن مشکلات تنفسی را برطرف کرد. ولی با این حال امروزه اکثر عمل های بینی با هدف زیبایی و رفع نواقص ظاهری بینی انجام می شود.

جراحی بینی در صورتی که اصولی و تحت نظر جراح بینی حاذق انجام شود باعث بهبود مشکلات تنفسی و انحراف بینی نیز می شود. برای این منظور جراحی سپتوپلاستی همراه با رینوپلاستی انجام می شود.

جراحی بینی متناسب با چهره

هدف اصلی از جراحی بینی یا رینوپلاستی بهبود ظاهر بینی متناسب با سایر اجزای صورت است و بسیاری از افراد دوست ندارند بینی خود را فانتزی یا سربالا و با شیب زیاد عمل کنند بنابراین خواهان عمل بینی به سبک طبیعی هستند.

نمونه کار بینی دکتر رستمی

شایان ذکر است افرادی که اقدام به جراحی زیبایی بینی نموده اند و از نتیجه کار راضی نمی باشند، نیاز به جراحی ترمیم بینی دارند، باید یک سال صبر نمایند تا پوست در محل اولیه خود قرار گیرد و در صورت عمل زیبایی بینی ثانویه به نتیجه مطلوب و ایده آل خود برسد.

اهداف انجام رینوپلاستی

اکثر افرادی که به دکتر رستمی مراجعه می کنند، خواستار تغییر فرم، اندازه و ظاهر کلی بینی خود می باشند. برخی از مواقع ممکن است جراح بینی برای تغییر در فرم بینی از گرافت استفاده کنند. از عمده ترین مشکلاتی که افراد به جراحی بینی روی می‌آورند، مشکل افتادگی نوک بینی است. برای جراحی نوک بینی، عمل از داخل بینی انجام می شود و جراح می تواند تغییرات لازم بر روی استخوان و غضروف بینی را از داخل بینی انجام دهد. برای ترمیم نوک بینی غضروف های قوی را به غضروف های نوک بینی پیوند می دهند تا موجب شود نوک بینی محکم تر شود و زیباتر به نظر برسد. به طور کلی هدف از جراحی بینی از بین بردن موارد زیر است:

 • قوز(برجستگی) بر روی بین
 • بزرگ بودن حفره های بینی
 • بزرگ بودن نوک بینی
 • دراز بودن بینی
 • پهن بودن بینی

اهمیت طراحی بینی پیش از جراحی بینی

جراح  بینی خوب در شمال تهران ابتدا بینی را از لحاظ ساختار درونی و بیرونی و کیفیت پوست بررسی می کند. سپس با در نظر گرفتن تناسب بینی با سایر اجزای صورت از لحاظ کشیدگی یا گرد بودن صورت و سایر موارد بهترین مدل بینی را برای فرد طراحی می کند. یک جراح زیبایی بینی با تجربه به راحتی می تواند این مسئله را با توجه به اعضای صورت شما مورد بررسی قرار دهد. اصولا یک جراح بینی ماهر نکات مهم در زمینه ملاک های زیبایی را می داند و به خوبی آگاهی دارد.

چگونگی جراحی بینی

در شروع جراحی بینی یعنی همان روز عمل، بیمار یک ساعت قبل از عمل بایستی در کلینیک حضور داشته باشد و مشاوره ای با جراحی بینی خود دارد. عمل جراحی بینی جز عمل هایی لست که باید به درستی انجام شود و با تکنیک و متدهای ویژه و خاصی باید همراه باشد.

معمولا این عملی نیست که نیاز به بستری در بیمارستان باشد و حتما احتیاجی نیست که حتما در کلینیک و بیمارستان های مجهز انجام شود و می توان این عمل را در مطب و یا در یک کلینیک ساده انجام داد. بیمار بعد از چند ساعت دوره نقاهت مرخص می شود یعنی در واقع عملی نمی باشد که بیمار را بسیار درگیر کند. مدت زمان جراحی بینی کاملا بستگی به جراح بینی دارد در کل اگر بخواهیم به صورت متوسط بگوییم جراحی بینی چه مدت زمانی به طول می انجامد باید گفت بین یک ساعت و نیم الی دو ساعت جراحی بینی زمان به خود اختصاص می دهد.

نوع بیهوشی که برای بیمار استفاده می شود هم می تواند از نوع بیهوشی کامل باشد و هم از نوع موضعی آن که همراه با بیهوشی موضعی، داروهای خواب آور برای بیمار تجویز می شود که وی کمتر اذیت شود.

مدت زمان جراحی بینی به عوامل ذیل بستگی دارد:

 • نوع بینی: بینی هایی که غضروف های قوی ندارند و حتما باید در عمل پیوند غضروف انجام شود نسبت به جراحی های دیگر زمان بیشتری را برای عمل نیاز دارند.
 • نوع جراحی : چه جراحی به روش بسته انجام شود چه باز این ها همگی بر روی زمان جراحی تاثیرات بسیاری دارد.
 • تجربه و هنر جراح بینی : هرچه جراح بینی با تجربه تر باشد جراحی بینی مدت زمان کمتری را به خود اختصاص می دهد.

کاندیدای مناسب جراحی زیبایی بینی

اکثر افرادی که متقاضی جراحی بینی هستند، از ظاهر بینی خود راضی نبوده و خواستار تغییر حالت بینی خود برای ایجاد ظاهری بهتر می باشند. افرادی که کاندید جراحی بینی هستند، باید از سلامت عمومی بدن برخوردار بوده و از انجام جراحی درک کامل داشته و از تمامی مراحل انجام جراحی بینی با خبر باشد. همچنین با توجه به شرایط خود و بررسی جراح بینی انتظارات واقع بینانه ای را داشته باشد. همچنین باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • بینی فرد بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک بوده و هیچ تناسبی با اجزای دیگر صورت نداشته باشد.
 • دارای شکستگی بر روی پل بینی باشد.
 • بینی بیش از حد بزرگ باشد.
 • دارای نوک بینی بزرگ و گوشتی باشد.
 • نوک بینی دچار افتادگی شده باشد.
 • سوراخ های بینی بزرگ و یا نامتقارن باشد.
 • بینی کشیده و بزرگ تر از حد نرمال باشد.
 • مشکلات تنفسی به دلیل وجود مشکلات در آناتومی بینی وجو داشته باشد.
مراقبت های بعد عمل بینی

سوالات متداول جراحی زیبایی بینی

آیا ممکن است فرد بعد از عمل بینی دچار تنگی نفس شود؟

خیر دوست عزیز اگر جراح بینی تبحر و تخصص کافی را داشته باشد می تواند به درستی عمل بینی را انجام دهد و در نتیجه مشکلی در تنفس فرد به وجود نیاید.

آیا عمل بینی گوشتی برگشت پذیر است؟

اگر تغییرات اعمال شده در بینی گوشتی غیر معمول و خارج از حد متعارف نباشد و تقویت استخوان و غضروف بینی به خوبی انجام شده باشد، برگشت پذیر نخواهد بود.

تقویت غضروف در عمل بینی گوشتی از مواد مصنوعی است؟

خیر دوست عزیز از بدن خود فرد گرفته می شود.

آیا می توان عمل دوم بینی را شما انجام دهید؟ قبلا یک بار عمل بینی داشته ام.

بله دوست عزیز اگر از نتیجه عمل اول خود ناراضی هستید می تواند عمل مجدد را انجام دهید.

سیگار کشیدن در بهبودی بعد از عمل بینی تاثیری دارد؟

بله دوست عزیز سیگار کشیدن قبل و بعد از عمل بینی مضر بوده و بهبودی زخم ها را کند می کند. همچنین اینکه عمل بینی به صورت مستقیم با مجاری تنفسی در ارتباط است بنابراین باید در دوران نقاهت عمل بینی از سیگار کشیدن خودداری نمایید.

دکتر نصیبه رستمی

دکتر نصیبه رستمی

جـراح و مـتخصص گـوش، حلق و بـینی دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

10 دیدگاه ها
 1. مینا کریمی

  آزمایشاتی که برای قبل از عمل گفتید خیلی به دردم خورد ممنونم

  پاسخ
 2. سبا

  سلام خانم دکتر من 15 سالمه و میخوام بینیمو عمل کنم میشه ؟

  پاسخ
 3. sara

  من پارسال پیش شما عمل بینی عروسکی داشتم الان خیلی راضیم، مرسی خانم دکتر عزیز

  پاسخ
 4. سمانه

  وای من چقدر دنبال مدل خوابیدن بعد از عمل بینی بود، مرسی از مطالب کاملتون

  پاسخ
 5. احمدی

  خانم دکتر من سهراب احمدی هستم نمیدونم یادتون میاد یا نه دو سال پیش عمل کردم خیلی کارتون عالیه ممنون

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *