دکتر نصیبه رستمی / جراحی بینی / جراحی سپتوپلاستی
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

جراحی سپتوپلاستی

 جراحی انحراف بینی یک جراحی زیبایی می باشد که به منظور اصلاح انحراف بینی انجام می شود. جراحی انحراف بینی می تواند به منظور زیبایی و یا درمانی انجام شود. آسیب های بینی به دلایل مختلفی برای افراد ایجاد می شود که می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در ساختمان بینی شود و در ظاهر بینی فرد تاثیر بگذارد همچنین این اسیب ها می تواند در نحوه تنفس افراد مشکلاتی را ایحاد کند و فرد دچار مشکلات تنفسی شود. تیغه بینی از دو قسمت استخوانی و غضروفی تشکیل شده است که دقیقا در وسط بینی واقع شده است و بینی را از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم می کند. این تیغه بینی بدلیل اینکه انعطاف پذیر و نازک می باشد می تواند بر اثر عواملی دچار انحراف شود و یا در بعضی از افراد این تیغه بصورت ژنتیکی  دارای انحراف می باشد این انحراف ممکن است که در ظاهر بینی مشخص نباشد ولی برای فرد مشکلات تنفسی ایجاد کند. در برخی از افراد این انحراف شدید می باشد و در چهر فرد تاثیر می گذارد و زیبایی چهره ان ها را تحت شعاع قرار می دهد. در این صورت در کنار جراحی انحراف بینی جراحی زیبایی بینی انجام می شود.

جراحی انحراف بینی

علت ایجاد انحراف بینی

ممکن است فردی اقدام به جراحی زیبایی بینی کرده باشد ولی این جراحی ناموفق باشد و تیغه بینی در حین جراحی بینی دچار انحراف شده باشد و مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد کند

ممکن است بر اثر عوامل ژنتیکی فرد از اهمان ابتدا دچار انحراف تیغه میانی بینی شود

ممکن است تیعه میانی بینی در اثر وارد شدن ضربه شدید دچار انحراف شود و نیاز به جراحی انحراف بینی داشته باشد.

ویژگی تیغه بینی

ساختمان بینی بروی تیغه بینی بنا شده است و این تیغه  از پیشانی اغاز شده است و تا نوک بینی ادامه دارد که از دوقسمت استخوانی و غضروفی تشکیل شده است .قسمت استخوانی این تیغه در سمت بالا می باشد نزدیک به پیشانی و قسمت غضروفی ان در پایین نزدیک به نوک بینی می باشد . در واقع این تیغه، بینی را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند در صورتی که در افرادی که انحراف بینی دارند تیغه بینی به قسمت چپ و یا راست تمایل پیدا کرده است که موجب می گردد  دو قسمت بینی با یکدیگر مساوی نباشد و فرد با مشکلات تنفسی روبرو شود.

عمل انحراف و زیبایی بینی

عمل انحراف و زیبایی بینی

 

چه زمانی انحراف بینی نیاز به جراحی دارد؟

وجود انحراف بینی به تنهایی و بدون هیچ علائمی دلیل کافی برای عمل جراحی انحراف بینی نمی باشد.

اولین علامت انحراف بینی کجی ظاهری بینی است، اختلال در تنفس از طریق بینی، خروپف شبانه، سردردهای مکرر، عفونت های مکرر سینوس، کاهش حس بویایی از دیگر علائم انحراف بینی است.

بعد از معاینه فرد و پی بردن به نیاز وی به عمل جراحی، مشخص می شود که چه نوع عملی برای بیمار مناسب است. زمانی که انحراف بینی با اختلال ظاهری بینی همراه نباشد، فرد می تواند از طریق جراحی از داخل بینی بدون هیچ گونه برش پوستی، انحراف بینی را عمل نماید. اما گاهی اصلاح انحراف بینی به طور کامل از طریق برش داخل بینی مقدور نیست و فرد باید طی انجام یک عمل جراحی که اصطلاحا به آن سپتورینوپلاستی می گوییم که تیغه وسط بینی باز شده و استخوان های بینی تراش می خورند تا فرد به حداکثر رضایتمندی بعد از جراحی برسد. زمانی که  شاخک های تحتانی بینی که اعضای کاملا طبیعی هستند و در بینی افراد وجود دارند، بزرگ می شوند، اصطلاحا گفته می شود که بیمار دارای پولیپ است. بزرگ شدن شاخک های تحتانی بینی اختلالی کاملا متفاوت از پولیپ بینی است و در اکثر موارد درمان آن همراه با جراحی اصلاح بینی است و همزمان با عمل انحراف بینی، شاخک های تحتانی بینی هم جمع می شود.

عمل انحراف و زیبایی بینی به طور همزمان

اگر فردی قصد عمل زیبایی را دارد بهتر است که عمل انحراف و زیبایی بینی را همزمان انجام دهد:

  • زمانی که بینی از بیرون حالت کج یا انحراف را دارد، نتیجه عمل بهتر خواهد بود.
  • زمانی که غضروف های نامناسب تیغه کج را خارج می کنیم، می توانیم از این غضروف ها در نقاطی که دچار ضعف غضروفی استفاده نماییم. اما اگر انحراف بینی را عمل کنیم و چند سال بعد عمل زیبایی بینی را انجام دهیم این غضروف ها دیگر از بین رفته و نمی توانیم از آن ها استفاده کنیم.
  • در عمل انحراف بینی استخوان ها و غضروف های بینی و در عمل زیبایی ساختار خارجی بینی اصلاح می شوند و اگر این دو عمل همزمان انجام شود روند التیام همزمان انجام میشود.

سپتوم انحراف یافته وضعیتی است که در آن ، سپتوم بینی – استخوان و غضروفی که حفره بینی منجر به تقسیم بینی یه دو قسمت می شود به طور قابل توجهی در مرکز قرار نداشته باشد و کج قرار گیرد . این مشکل باعث می شود تنفس دشوار شود. بیشتر افراد به نوعی عدم تعادل در اندازه معابر تنفسی خود را دارند. در حقیقت ، برآوردها حاکی از آن است که 80٪ از افراد ، به طور ناآگاهانه ، نوعی سوء تفاهم نسبت به دیواره بینی خود دارند. فقط عدم تعادل شدیدتر باعث مشکلات قابل توجهی در تنفس می شود و به درمان نیاز دارد.

مونه جراحی دکتر نصیبه رستمی

مونه جراحی دکتر نصیبه رستمی

علل سپتوم انحرافی

بعضی از افراد با سپتوم انحرافی متولد می شوند. افراد دیگر بعد از آسیب دیدگی یا حتی در یک تصادف ممکن است دچار انحراف بینی شوند .

علائم انحراف سپتوم

شایعترین علامت یک سپتوم انحرافی ، گرفتگی بینی است که یک طرف بینی بیش از طرف دیگر همراه با تنفس مشکل دارد. عفونت های مکرر یا مشکلات سینوسی نیز می تواند نشانه ای از انحراف سپتوم باشد. علائم دیگر شامل مکرر:

  • گرفتگی بینی
  • درد صورت
  • سردرد
  • تنفس با صدای بلند
  • خروپف در هنگام خواب

یک سپتوم منحرف نیز ممکن است باعث بروز آپنه خواب شود ، یک وضعیت جدی که فرد در طی خواب نفس کشیدن سخت نفس می کشد .

درمان های سپتوم انحرافی

بعضی اوقات علائم سپتوم انحراف یافته با داروها تسکین می یابد. اگر دارو به تنهایی تسکین کافی نداشته باشد ، ممکن است یک عمل جراحی به نام سپتوپلاستی برای ترمیم یک مهره کج و بهبود تنفس لازم باشد.

جراحی انحراف سپتوم

در حین جراحی انحراف بینی ، یک جراح و متخصص گوش و حلق و بینی که از طریق قسمت داخلی بینی این عمل جراحی را انجام می دهد ، برش کوچکی را در سپتوم ایجاد می کند و سپس استخوان اضافی یا غضروف لازم را برای خارج کردن حتی از فضای تنفسی بینی ایجاد می کند.

آیا می توان همزمان با جراحی انحراف بینی، مشکلات ظاهری بینی را نیز رفع نمود ؟

بله، گاهی اوقات جراح بینی شما برای بهبود ظاهر بینی ، جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی را با جراحی انحراف بینی ترکیب می کند . این روش سپتورینوپلاستی نامیده می شود. سپتوپلاستی نیز ممکن است با جراحی سینوس ترکیب شود.

در عمل جراحی انحراف بینی از بی حسی موضعی استفاده می شود یا بیهوشی عمومی ؟

عمل جراحی برای ترمیم سپتوم انحرافی معمولاً در محیط سرپایی تحت بی حسی موضعی یا عمومی انجام می شود و بسته به میزان کار انجام شده ، حدود یک تا یک و نیم ساعت طول می کشد. باید بتوانید سه تا چهار ساعت بعد از عمل به خانه بروید.

جراحی بینی به روش صحیح و اصولی نیازمند تبحر بالای متخصص و جراح بینی می باشد. برای این منظور می توانید به مطب دکتر رستمی جراح بینی در شرق تهران مراجعه کنید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

ممکن است اسپلینت های داخلی یا مواد بسته بندی نرم در بینی قرار گرفته و به محض بهبودی سپتوم تقویت شود. اگر سپتوپلاستی تنها روشی است که انجام می شود ، پس از عمل باید تورم یا کبودی کمی وجود داشته باشد. اما اگر یک سپتورینوپلاستی انجام شود ، یک یا دو هفته تورم و کبودی به دنبال این روند طبیعی است.

جراحی انحراف بینی در چه سنی قابل انجام است ؟

در صورت امکان ، بهتر است صبر کنید تا بعد از تکمیل رشد بینی ، در حدودا 16 سالگی برای دختران و 17 سالگی برای پسران ، جراحی انجام شود.

خطرات جراحی سپتوم انحرافی

هیچ جراحی کاملاً عاری از ریسک نیست و مزایای عمل جراحی – در این حالت با داشتن نفس کشیدن بهتر – باید از خطرات پیشی بگیرد. سپتوپلاستی و سپتورینوپلاستی روشهای معمول و بی خطر هستند. عوارض جانبی نادر است. هنوز ، قبل از تصمیم گیری در مورد درمان ، با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی جراحی صحبت کنید.

دکتر نصیبه رستمی

دکتر نصیبه رستمی

جـراح و مـتخصص گـوش، حلق و بـینی دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی نوک بینی

جراحی نوک بینی

هنگامی که درباره رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی فکر می کنید نیاز است تمام جنبه های مختلف آن را در نظر...

ترمیم بینی

ترمیم بینی

افرادی که سابقه جراحی بینی موفقی نداشته اند می توانند از جراحی ترمیم بینی بهره گرفته و از نواقص به وجود آمده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *