مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تزریق بوتاکس

توکسین بوتولینوم یا بوتاکس ماده ای که حدود یک قرن است شناخته است. این ماده بیش از یک قرن است که شناخته شده است و نیم قرن است که برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر مواردی که از بوتاکس استفاده شده، درمان تنبلی چشم، تزریق به پلک ها برای از بین بردن چین و چروک اطراف چشم و گردن و از همه مهمتر تزریق بوتاکس به پیشانی برای از بین بردن خطوط پیشانی مورد استفاده قرار می گیرد.

بوتاکس ماده ای کریستال مانند است که در هنگام تزریق به صورت و یا هر نقطه از بدن مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام تزریق حدود 2 الی 3 میلی متر نیاز است. البته این میزان توسط متخصص بررسی می شود. برای تزریق به متخصص و یا جراح زیبایی مراجعه نمود. البته میزان تزریق به محل تزریق و تشخیص متخصص بستگی دارد.

نحوه انجام تزریق بوتاکس

برای ایک کار نیازی نیست که فرد بی هوش شود. زیرا این روش یک روش کاملا غیر تهاجمی برای جوانسازی پوست و جوانسازی صورت می باشد. برای انجام تزریق بوتاکس متخصص با بی حس کردن موضعی پوست و محل تزریق اقدام به تزریق می کند. برای این کار از یک سری کرم های بیحس کننده نیز استفاده می کنند. اگر برای جوانسازی صورت از بوتاکس استفاده شود، نیاز است تا 4 الی 5 ناحیه از صورت و اطراف چشم را به عنوان محل تزریق در نظر گرفت. انتخاب این نقاط توسط متخصص و جراح زیبایی انجام می شود.

مزایای استفاده از بوتاکس

 • هزینه پایین در تزریق بوتاکس می تواند به عنوان یکی از مزایای آن شناخته شود.
 • بیماران در مدت زمان بسیار کوتاه می توانند نتایج حاصل از درمان را در خود مشاهده کنند. نتایج تزریق بوتاکس بلافاصله قابل نمایان است و در موارد معدود یک یا دو روز زمان می برد تا نتایج برای شخص قابل مشاهده شود.
 • نداشتن عوارض برای فرد و یا عوارض جانبی در زمان کوتاه .مانند هر نوع درمان پزشکی و زیبایی، عوارض جانبی مرتبط با بوتاکس وجود دارد. با این حال، اکثر این عوارض جانبی بسیار موقت هستند و اغلب بیشتر  از چند روز طول نمی کشد .
 • خاصیت استفاده چندگانه از تزریق بوتاکس، یکی دیگر از مزایای بوتاکس می باشد. می توانیم از تزریق بوتاکس به عنوان جنبه های درمانی آن نیز استفاده کنیم به عنوان مثال تزریق بوتاکس زیر بغل یکی از استفاده های درمانی بوتاکس است.
 • شاید برایتان جالب باشد که بدانید از تزریق بوتاکس در درمان میگرن نیز می توان بهره برد.

چه افرادی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

 • افراد دارای بیماری میاستنی گراویس
 • خانم های شیرده و باردار
 • افراد دارای عفونت پوستی
 • افراد دارای آلرژی و حساسیت
 • افراد دارای جوش های چرکی در ناحیه صورت

معایب جوانسازی با بوتاکس

 • بوتاکس در مدت زمان کوتاه ،بین 2-8 ماه اثر خود را از دست می دهد و فرد برای ماندگاری آن لازم است تا تزریق را تمدید کند .
 • کبودی و یا تورم نیز بعد از تزریق در بعضی از افراد دیده می شود . البته کبودی و تورم بعد از تزریق در طی چند روز کاملا  از بین می رود
 • بوتاکس اثری دائمی ندارد و فرد نباید از آن به عنوان درمان دائمی استفاده کند ،اثرات بوتاکس در مدت زمان خاصی  از بین می رود و برای تمدیدی آن تمدید تزریق نیاز است.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

بعد از آن که تزریق انجام شد، به مدت دو ساعت بیمار تحت نظر متخصص خواهد بود تا در صورت مشاهده مشکلی سریعا اقدام به درمان نماید. همچنین در صورتی که درد مشاهده شد، در صورت تجویز پزشک مسکن مصرف نمایید. برای مشاهده نتیجه بهتر از لازم است به مدت یک هفته قبل و یک هفته بعد از تزریق از خوردن قرص های ضد انعقاد خون مانند آسپرین و همچنین قرص هایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن نیز اجتناب کنید. دکتر رستمی در ادامه بیان می کنند تا مصرف کافئین را به حداقل برسانید.

ماندگاری نتیجه بوتاکس

معمولا افراد بعد از 3 الی 10 روز می توانند نتیجه این روش جوانسازی را مشاهده نمایند. نتیجه این روش جوانسازی با توجه به انتخاب بهترین جراح زیبایی، با کیفیت ترین مواد، میزان و محل تزریق و همچنین انجام تمامی توصیه های متخصص تا حدود 12 ماه بعد از تزریق ماندگاری دارد.

سوالات متداول تزریق بوتاکس

دکتر نصیبه رستمی

دکتر نصیبه رستمی

جـراح و مـتخصص گـوش، حلق و بـینی دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
برچسب ها:
مقالات مرتبط
تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس زیر بغل

امروزه تزریق بوتاکس در میان افراد جامعه بسیار رواج یافته است که می تواند موجب جوانسازی صورت و به طبع آن...

تزریق ژل لب

تزریق ژل لب

تزریق ژل لب چیست؟ آیا تزریق ژل لب عوارضی را به همراه دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا شما را باروش کارآمد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *