دکتر نصیبه رستمی 4 جراحی بینی 4 جراحی بینی گوشتی
مدت زمان مطالعه 10 دقیقه

جراحی بینی گوشتی

مدت زمان مطالعه 10 دقیقه

جراحی بینی گوشتی

از مهمترین خصوصیات بینی های گوشتی، پوست ضخیم بینی می باشد، از همین رو جراحی بینی گوشتی کمی تکنیکال تر و دشوارتر از جراحی بینی استخوانی می باشد. جراح بینی نیز نقش بسزایی در نتیجه جراحی بینی گوشتی ایفا می کند. در روش های قدیمی تر بیشتر از روش کاهنده استفاده می شد و نتیجه جراحی چندان دلپذیر و رضایت بخش نمی شد. اما در روش های نوین و با استفاده از تکنیک های صحیح نتیجه حراحی بینی های گوشتی بسیار بهتر از گذشته شده است. از نشانه های بینی های گوشتی پوست ضخیم و نوک بینی پهن و بزرگ است. از این رو تورم نیز بعد از جراحی بینی در بینی های گوشتی بیشتر از بینی های استخوانی است و فرد نیاز به مراقبت های بیشتری بعد از جراحی بینی دارد و در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با کاهش ورم بینی و ویژگی های بینی گوشتی ارائه شده است.

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

ضخامت پوست در بینی عامل تعیین کننده بینی استخوانی و گوشتی است.بینی های استخوانی پوست نازکی دارند در حالی که بینی های گوشتی پوست ضخیم و کلفتی دارند.

تفاوت-بینی-گوشتی-و-استخوانی

 بطور طبیعی پوست نیمه ی بالایی بینی، یعنی همان قسمتی که استخوان را می پوشاند نازکتر از نیمه پایینی، یعنی ناحیه ای که غضروف را می پوشاند می باشد.

در بینی های استخوانی جزئیات استخوانی به دلیل نازک بودن پوست ،از روی  پوست قابل مشاهده هستند .حتی در صورت شکسته شدن لبه های استخوان  بینی،کاملا قابل مشاهده و لمس کردن هستند.همچنین در بینی های استخوانی به دلیل نازک بودن در نیمه ی پایینی پوست ،غضروف های قوی و مستحکم تری دارندو پهنی یا افتادگی در نوک بینی کمتر وجود دارد .اما در بینی های گوشتی به دلیل کلفت بودن پوست جزئیات استخوانی و غضروفی بینی قابل مشاهده نیست و همینطور به دلیل سنگینی پوست غضروف ها معمولا نازک و ضعیف هستند .در بینی های گوشتی سر بینی پهن و افتاده است .

در تشخیص نوع بینی برای جراحی بینی بیشتر باید به ضخامت پوست توجه کرد تا کمتر دچار اشتباه شویم.

بینی های گوشتی دارای پوستی ضخیم بوده واگر کمی پوست سر بینی را بین دو انگشت فشار دهیم از سوراخهای ریز آن چربی به بیرون تراوش می کند، در حالیکه در نوع استخوانی این اتفاق نمی افتد.

نتیجه جراحی بینی های گوشتی

بینی های گوشتی دارای غضروف ضعیفی هستند و پوست آن ها نیز ضخیم می باشد، از این رو جراح بینی باید از تکنیک های صحیح و اصولی جهت جراحی بینی افرادی که بینی آن ها گوشتی است، استفاده نماید. همان طور که گفته شد در روش های قدیمی، غضروف های بینی را بر می داشتند و این روش کاملا اشتباه بوده و به همین دلیل نتیجه جراحی چندان رضایت بخش نبود. اما در روش های نوین سعی بر این می شود تا به جای برداشتن غضروف ها، آن ها را تقویت نمایند و غضروف هایی که در جایگاه مناسب خود قرار ندارند را جابه جا می کنند و در نواحی از بینی که نیاز به آن ها می باشد قرار می دهند. به این ترتیب غضروف ها و ساختار بینی تقویت می شوند. به طور معمول نتیجه جراحی بینی های گوشتی، طبیعی می شود و فرد نباید نتیجه بینی فانتزی را داشته باشد. هدف اصلی از نتیجه جراحی بینی گوشتی، فرم دادن به بینی است نه کوچک کردن بینی.

به هیچ عنوان نباید در جراحی بینی های گوشتی، پوست بینی دستکاری شود، و بیشتر باید سعی بر این شود تا تغییرات بر روی غضروف و استخوان بینی صورت گیرد. اگر پوست بینی نازک شود، امکان دارد بینی دفرمه شود،  و آسیب های جدی نیز به بینی فرد وارد شود.

نکته: به طور کلی در تمامی جراحی های بینی، هدف اصلی متناسب شدن سایز و فرم بینی با دیگر اجزای صورت می باشد و نباید خیلی بینی کوچک شود، زیرا کوچک شدن بیش از حد بینی باعث بروز مشکلات تنفسی در افراد می شود و در طولانی مدت نیز در زیبایی فرد تاثیر منفی دارد.

جراحی بینی گوشتی

افراد مناسب جراحی بینی گوشتی

 1. پوست نقش بسزایی در نتیجه جراحی بینی دارد، افرادی که پوست بینی آن ها بسیار ضخیم می باشد، کاندیدای مناسبی جهت جراحی بینی نیستند
 2. کسانی که از نظر سلامت روحی و جسمی مشکلی نداشته باشند و از سلامت کاملی برخوردار هستند
 3. از نظر سنی نیز دختران باید بالای 16 سال و پسران بالای 17 سال باشند (بهترین سن جراحی بینی هم برای دختران و هم برای پسران بالای 18 سال است )
 4. فرد باید از تمامی عوارض و نتیحه جراحی بینی خود با خبر باشد و انتظارات واقع بینانه ای از جراحی داشته باشد و توقعات نابه جایی از جراحی بینی نداشته باشد.

اقدامات لازم جهت کاهش ورم بینی بعد از جراحی

افرادی که جراحی بینی گوشتی انجام می دهد به دلیل پوست ضخیم بینی، بینی آن ها بعد از جراحی دچار تورم بیشتری می شوند و جهت مشاهده نتیجه نهایی جراحی نیاز به زمان بیشتری می باشد (به طور تقریبی بین 1 تا 2 سال). یک سری اقدامات نیز باید انجام شود تا روند کاهش تورم کمی سریع تر صورت گیرد. این اقدامات شامل موارد زیر می باشد:

 • پرهیز از مصرف نمک زیاد و غذاهای حاوی سدیم
 • سعی کنید به مدت دو روز بعد ازجراحی، استراحت کامل نمایید
 • به مدت دو روز بعد از جراحی، از کمپرس یخ استفاده نمایید
 • سعی کنید به میزان فراوانی نوشیدنی های غیر الکلی مصرف نمایید
 • از کشیدن سیگار و استعمال دخانیات نیز پرهیز نمایید. زیرا نیکوتین موجود در آن ها باعث تورم بیشتر بینی می شود
 • از برقراری رابطه جنسی به مدت دو هفته بعد از جراحی پرهیز نمایید (بالارفتن میزان آدرنالین بدن باعث تشدید تورم می شود و حتی امکان دارد موجب خونریزی نیز شود)
 • به مدت دو هفته بعد از جراحی از فعالیت های شدید و بلند کردن اجسام سنگین پرهیز نمایید
 • در معرض آفتاب شدید و لامپ های حرارتی به مدت دو ماه بعد از جراحی قرار نگیرید
 • به دستور جراح بینی بعد از دو ماه می توانید از تزریق آمپول کورتون جهت کاهش تورم بینی نیز استفاده نمایید
 • مصرف آب آناناس طبیعی و آب کرفس
 • سعی کنید با دوش آب گرم استحمام نکنید
 • می توانید از پمادهای حاوی آنتی بیوتیک و ضدالتهاب نیز جهت رفع تورم بینی و جای اسکار استفاده نمایید
 • استفاده از یک یا دو بالشت اضافه در زیر سرتان به هنگام خواب و استراحت و سعی کنید خیلی خم نشوید
 • در اماکن شلوغ مانند مترو خیلی قرار نگیرید و از رسیدن آسیب و ضربه به بینی جلوگیری نمایید
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی های داغ (نظیر قهوه و چای) نیز به مدت 1 هفته بعد از جراحی بینی پرهیز نمایید
 • طبق دستور جراح بینی و به شکل صحیحی از چسب بینی به مدت سه ماه بعد از جراحی باید استفاده شود
 • مصرف سبزیجات و خوراکی های حاوی پروتئین
 • از مصرف غذاهای جویدنی و سفت اجتناب نمایید و سعی کنید از غذاهای نرم مانند سوپ مصرف کنید

راه-های-کاهش-ورم-بینی

ویژگی های بینی گوشتی

پوست بینی افرادی که بینی آن ها گوشتی می باشد، ضخیم است و غضروف ها و عضله و استخوان های بینی گوشتی ضعیف می باشند، در نتیجه ساختار کل بینی نیز ضعیف است. نوک بینی های گوشتی افتاده و پهن هستند، ضخامت بینی های گوشتی در افراد های مختلف با نژادهای متفاوت نیز فرق می کند. یکی دیگر از ویژگی های بینی گوشتی، این است که غدد چربی در نوک بینی بسیار متجمع است و همین امر باعث شده تا نوک بینی پهن و بزرگ شود و پوست آن کمی چرب و  براق باشد. زمانی که از زاویه پایین به بینی افراد گوشتی نگاه می کنیم، بینی به حالت ذوزنقه و یا نیم دایره هست. به طور کلی بینی های گوشتی دارای علائم زیر می باشد:

 • نوک بینی پهن و بزرگ است
 • نوک بینی براق و چرب است
 • نوک بینی حالت افتاده ای دارد
 • نوک بینی دارای غدد چربی فراوان می باشد
 • ضخامت بینی زیاد است
 • از زاویه پایین، بینی به شکل نیم دایره و یا ذوزنقه است
 • ساختار کلی بینی و غضروف و استخوان بینی های گوشتی ضعیف است
 • پوست بینی ضخیم است

افتادگی بینی گوشتی  بعد از جراحی

جراحی بینی در گذشته از سخت ترین جراحی های زیبایی بینی به شمار می رفت. ممکن بود حین جراحی میزان بیشتر از حد نیاز از روی بینی غضروف تراشیده می شد. با انجام این کار تا بعد از مدتی به علت بازسازی های بعد از جراحی که در زیر پوست بینی صورت می گرفت و ورم بینی کاهش می یافت، بینی حالت افتاده به خود می گرفت.  با افزایش علم و مهارت جراحان بینی از در خصوص جراحی بینی دریافتند که با کمتر تراشیدن غضروف ها در جراحی بینی گوشتی می توان ایراداتی از قبیل افتادگی در بینی گوشتی را برطرف کرد.

افتادگی بینی گوشتی

افتادگی بینی ممکن است بعد از جراحی بینی گوشتی اتفاق بیوفتد که به دلیل عدم تقویت غضروف های صورت انجام می شود. زیرا در بینی گوشتی مقدار چربی در اطراف غضروف های آن بسیار زیاد است. با برداشتن این بافت امکان ضعیف شدن غضروف ها وجود دارد. پس برای تقویت غضروف های ضعیف بینی، جراح بینی موظف است تا با بخیه زدن صحیح غضروف ها و پیوند گرافت غضروفی به تیغه بینی و ستون بینی باعث تقویت غضروف های ضعیف شود. این کار باعث می شود تا از افتادگی بینی جلوگیری شود. پس باید در انتخاب جراح بینی گوشتی خود دقت کرد و درست انتخاب کرد تا دچار افتادگی و بازگشت بینی نشود.

 

 

 

دکتر رستمی جراح بینی گوشتی  با جدیدترین تکنیک های شناخته شده و پذیرفته شده علمی نتیجه بهتری را برای بیماررقم می زند.برای اطلاعات بیشتر و برقراری تماس می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید .
02177914154 – 09017959599


کانال تلگرام


صفحه اینستاگرام

قبل از انجام جراحی بینی، جراح بینی صادقانه در خصوص میزان تغییراتی که بر روی بینی گوشتی می تواند ایجاد کند باید با شما صحبت کند. همچنین به دلیل اینکه پوست بینی های گوشتی ضخیم است باید جراح بینی به طوری اقدام به جراحی کند که برای فرد مشکلات تنفسی ایجاد نشود.

جراحی بینی

اقدامات لازم در روز جراحی بینی

باید از یک ساعت قبل در مرکز جراحی حاضر شده و ناشتا باشید. یک ربع قبل و یک ربع بعد از جراحی پرسنل بیهوشی مراقبتان هستند و حدود نیم ساعت هم در اتاق ریکاوری از شما مراقبت خواهد شد.

نکات مهم بعد از  عمل جراحی بینی

در چهار ساعت اول نباید چیزی میل کنید اما به تدریج می توانید با نوشیدن مقداری آب شروع کرده و سپس غذاهای نرم مصرف نمایید. از روز دوم می توانید هر چه خواستید اعم از غذاهای جویدنی را میل کنید.

بعد از عمل بهتر است حدالمقدور از دراز کشیدن بی مورد که باعث ورم بینی می شود، اجتناب کنید.

تا 24 ساعت بعد از عمل باید از کمپرس سرد استفاده کنید تا ورم و کبودی بینی به حداقل برسد.

بعد از روز سوم انجام دادن کارهای سبک بلامانع می باشد.

انجام ورزش هایی مانند شنا تا 4 هفته ممنوع است اما ورزش هایی که در آن ها احتمال تصادف وجود دارد تا 4 ماه ممنوع می باشد.

5 تا 6 هفته از عینک استفاده نکنید یا به صورتی استفاده شود که وزن آن روی بینی قرار نگیرد. افرادی که عینک طبی دارند می توانند در این مدت از لنز استفاده نماید.

عوارض جراحی بینی

اگر جراح بینی از مهارت کافی برخوردار نباشد ممکن است بیمار بعد از عمل از شکل بینی خود به دلیل غیر طبیعی بودن ظاهر بینی، غیر قرینه بودن سوراخ های بینی، کجی بینی، منگنه ای شدن، وجود فرورفتگی در دوطرف بینی، انسداد بینی و یا آسیب دیدن عملکرد بینی ناراضی باشد.

جراحی بینی و کاهش حس بویایی

خیلی از داوطلبین جراحی بینی به دلیل ترس کاهش حس بویایی خود از انجام این عمل منصرف می شوند. به دلیل این که پایه های اعصاب بویایی در سقف بینی قرار دارند و در طی جراحی بینی معمولا این ناحیه دستکاری نمی شود بنابراین از بین رفتن یا کاهش حس بویایی بعد از جراحی وجود ندارد. فقط در مواردی که پولیپ ها در قسمت سقف بینی قرار گرفته باشند برداشتن و دستکاری آن ها ممکن است باعث آسیب دیدن اعصاب بویایی شود. این افراد باید در ابتدا تحت عمل مجزای پولیپ قرار بگیرند و سپس بعد از چند ماه جراحی زیبایی بینی انجام دهند. در افرادی که در حین جراحی دچار عارضه انسداد بینی شده اند به همان میزان حس بویایی آن ها نیز کاهش می یابد.

هزینه جراحی بینی گوشتی

این هزینه به عوامل زیر بستگی دارد.

 • تخصص جراح
 • شکل و اندازه بینی و گستردگی جراحی
 • نوع بیمه درمانی
 • شهر مرکز جراحی
 • هزینه های قبل از جراحی (هزینه سی تی اسکن، آزمایش خون، عکسبرداری)

 

سایر خدمات دکتر رستمی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی

جراحی ترمیم بینی

جراحی بینی فانتزی

با تشکر مدیریت سایت دکتر رستمی جراح بینی

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. رویا سلیمی

  سلام و خسته نباشید ایا چسب زدن به مدت طولانی تاثیر بدی رو فرم بینی داره

  پاسخ
 2. رویا سلیمی

  چه مدت بعد از جراحی میشه ورزش کرد

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − سه =

تماس با پزشک