مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

ماساژ بینی

منظور ازماساژ بینی  یا تمرینات بینی ، دستور العمل چگونگی فشار بر روی استخوان های بینی  پس از عمل جراحی بینی است. این حرکات بیشتر شامل افرادی  می شود که در حین جراحی استخوان های آنها شکسته ( استؤتومی ) شده اند.  معمولا استؤتومی  در افرادی که قوز بینی آنها برداشته شده  ویا قسمت استخوانی بایستی باریک شود و یا کجی آن اصلاح شود  ،ا نجام می گردد.

تمرینات ماساژ

این تمرینات به منظور ایجاد شکل بهتر بینی بخصوص در قسمت استخوانی در دوران بهبود و نقاهت طراحی شده است .پس از آنکه درمرحله ای از عمل بینی استخوان ها توسط استؤتوم از محل های بخصوصی شکسته می شوند، از اسپلینت یا گچ بینی برای نگه داشتن آنها در محل جدید خود استفاده می شود .اسپلینت معمولا پس از  ۷ روز برداشته می شود.

در اغلب افراد استخوان ها به نحوی مطلوب در محل جدید خود قرار خواهند گرفت  ،ولی  از آنجا که استخوان ها در دو سمت بینی کاملا از محل خود جدا شده اند، تا حدود ۱۰ روز پس از عمل نیز هنوز کاملا قابل جابجا شدن هستند .

ماساژ-بینی

فشار نباید قسمت بالای پل بینی وارد شود و انگشت شست نباید بالاتر از لبه استخوان قرار گیرد. همچنین میزان فشارها در دو طرف بینی باید به یک اندازه باشد. این ماساژها باید با دقت انجام شوند و نحوه درست قرار دادن انگشت بر روی بینی بسیار مهم می باشد.منظوراز فشار کافی فشاری است که باعث ایجاد مقداربسیار کمی درد در محل شود، این فشار بایستی تقریبا یک دقیقه حفظ شود و این تمرین به طور متوسط بیست بار در روز تکرار شود. تاکید می شود این گونه تمرینات وماساژ یبنی تنها باید زیر نظر جراح بینی باشد.

پس از برداشتن اسپلینت استخوان های بینی کماکان تمایل دارند که حرکت کنند ویا از محل ایده آل خود جابجا شوند. استخوان ها در این جابجایی معمولا تمایل دارند به محل اول خود بازگردند. این تمایل به جابجایی استخوان ها تا حدود ۶-۸ هفته پس از برداشتن گچ که زمان لازم جهت جوش خوردن کامل استخوانها در محل جدید خود هستند نیز می تواند رخ دهد. حرکت و جابجایی استخوان های بینی می تواند در یک سمت ویا هردو سمت باشد.

در نتیجه ویزیت پی در پی بیمار و انجام تمرینات ماساژ در چند هفته اول بعد از جراحی بینی در روند بهبودی بیمار بسیار کمک کننده می باشد .

سایر خدمات دکتر رستمی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی

جراحی ترمیم بینی

جراحی بینی فانتزی

با تشکر مدیریت سایت دکتر رستمی جراح بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر نصیبه رستمی

جـراح و مـتخصص گـوش، حلق و بـینی
دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

برچسب ها: ماساژ بینی
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *