دکتر نصیبه رستمی / مراقبت های بعد از جراحی / ماساژ بینی و جابجایی استخوان و غضروف آن
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

ماساژ بینی و جابجایی استخوان و غضروف آن

منظور از ماساژ بینی دستور العمل چگونگی وارد آوردن فشار بر روی استخوان های بینی پس از عمل جراحی است. این حرکات بیشتر شامل افرادی می شود که در حین جراحی استخوان های بینی آن ها دچار تغییر (استئوتومی) شده اند. معمولا استئوتومی در افرادی که قوز بینی آنها برداشته شده و یا قسمت استخوانی آن بایستی باریک شود و یا کجی آن اصلاح شود انجام می گردد. ماساژ بینی نباید بدون هماهنگی با پزشک انجام شود چرا که ممکن است این کار باعث جابجایی غضروف بینی بعد از عمل شده و شکل آن را خراب کند.

مشاوره عمل بینی

نحوه ماساژ بینی بعد از عمل

اگر می خواهید بینی عمل شده خود را ماساژ دهید، باید توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید فشار به قسمت بالای پل بینی وارد شود و انگشت شست نباید بالاتر از لبه استخوان قرار گیرد. همچنین میزان فشارها در دو طرف بینی باید به یک اندازه باشد. این ماساژها باید با دقت انجام شوند و نحوه درست قرار دادن انگشت بر روی بینی بسیار مهم است.

منظور از فشار کافی فشاری است که باعث ایجاد مقدار بسیار کمی درد در محل شود، این فشار بایستی تقریبا یک دقیقه حفظ شود و این تمرین به طور متوسط بیست بار در روز تکرار شود تا تاثیر خود را بگذارد. تاکید می شود این گونه تمرینات و ماساژ یبنی تنها باید زیر نظر جراح بینی انجام شود وگرنه ممکن است باعث جابجا شدن استخوان ها و غضروف بینی شود.

پس از برداشتن اسپلینت، استخوان های بینی کماکان تمایل دارند که حرکت کنند و یا از محل ایده آل خود جابجا شوند. استخوان ها در این جابجایی معمولا تمایل دارند به محل اول خود بازگردند. این تمایل به جابجایی استخوان ها تا حدود ۶-۸ هفته پس از برداشتن گچ که زمان لازم جهت جوش خوردن کامل استخوان ها در محل جدید خود هستند نیز می تواند رخ دهد. حرکت و جابجایی استخوان های بینی می تواند در یک سمت و یا هر دو سمت باشد.

اهمیت ماساژ درست بینی

ماساژ بینی بعد از عمل به منظور ایجاد شکل بهتر برای بینی به خصوص در قسمت غضروفی و استخوانی در دوران بهبود و نقاهت طراحی شده است. پس از آن که در مرحله ای از عمل بینی، استخوان ها توسط استئوتوم از محل های به خصوصی شکسته می شوند تا شکل آن ها تغییر داده شود، از اسپلینت یا گچ بینی برای نگه داشتن آن ها در محل جدید خود استفاده می شود. اسپلینت معمولا پس از  ۷ روز برداشته می شود.

در اغلب افرادی که بینی استخوانی دارند، استخوان ها به نحوی مطلوب در محل جدید خود قرار خواهند گرفت ولی از آن جا که این استخوان ها در دو سمت بینی کاملا از محل خود جدا شده اند، تا حدود ۱۰ روز پس از عمل نیز هنوز کاملا قابل جا به جا شدن هستند. بنا بر این شما نباید در این مدت بدون رعایت توصیه های جراح، بینی خود را ماساژ دهید.

ماساژ-بینی
عکس ماساژ بینی بعد از عمل

دکتر نصیبه رستمی

دکتر نصیبه رستمی

جـراح و مـتخصص گـوش، حلق و بـینی دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
برچسب ها: ماساژ بینی
مقالات مرتبط
مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی بعد از انجام جراحی بینی از خم کردن سر خود اجتناب کنید. همچنین در هنگام...

آلرژی بعد از عمل بینی

آلرژی بعد از عمل بینی

آلرژی بعد از عمل بینی آیا ممکن است پس از جراحی بینی دچار آلرژی شویم؟ آیا ممکن است پس از جراحی بینی آلرژی...

مسافرت بعد از جراحی بینی

مسافرت بعد از جراحی بینی

در صورتی که شما تمایل دارید ظاهر بینی خود را تغییر دهید، از طریق رینوپلاستی یا جراحی بینی می توانید به این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *