دکتر نصیبه رستمی 4 جراحی زیبایی بینی 4 همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی

از جمله مهمترین و پر طرفدار ترین جراحی های زیبایی، جراحی زیبایی بینی است. اگر از ظاهری بینی خود به دلایل مختلف مانند انحراف تیغه بینی خود راضی نیستید، می توانید جراحی زیبایی بینی انجام دهید. جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی به اصلاح شکل بینی های گوشتی، بینی های استخوانی و انواع دیگر بینی می پردازد.  با انجام جراحی زیبایی بینی می توان تمامی ناهنجاری های بینی را از بین برد.

 

امروزه جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی از استقبال زیادی در بین افراد برخوردار می باشد، به طوری که جوانان بیشتر مایل به انجام این عمل می باشند. معمولا عمل زیبایی بینی توسط یک متخصص گوش و حلق و بینی حاذق صورت می گیرد.

جراحی زیبایی بینی

علل جراحی زیبایی بینی

 • بزرگ  و دراز بودن بینی
 • داشتن قوز نافرم در روی بینی
 • عدم داشتن زاویه در بینی
 • افتاده بودن بینی
 • هماهنگ نبودن با اجزای صورت
 • پهن و گوشتی بودن نوک بینی
 • عدم تقارن در حفره های بینی
 • بزرگ بودن شکاف های بینی
 • دارا بودن مشکلات تنفسی
 • وجود پولیپ در بینی
 • داشتن تومور در بینی
 • انسداد یکی از راههای تنفسی
 • دو شاخه بودن حفره های بینی
 • بزرگ بودن فاصله نوک بینی تا صورت
 • ترمیم بینی دفورمه بعد از جراحی بینی اولیه

اقدامات قبل از  جراحی زیبایی بینی  

برای انجام جراحی زیبایی بینی نیاز است تا بینی فرد مورد معاینه جراح بینی قرار گیرد تا جهت انجام جراحی، تناسب بینی و محاسبات مورد نیاز آن صورت گیرد.

جهت انجام جراحی زیبایی بینی نیاز است تا یک سری شرایط از طرف بیمار رعایت شود. از جمله این موارد می توان به سن بیمار در حین جراحی زیبایی بینی اشاره کرد.

سن برای انجام جراحی زیبایی بینی

برای انجام جراحی بینی همیشه باید نظر بیمار مد نظر قرار گیرد. با این حال در نوجوانانی که خواستار جراحی بینی هستند گفتن این نکته ضروری است که باید بعد از سنین خاصی اقدام به جراحی بینی بنمایند. این سن در دختران بالای 16 سال و در پسران بالای 18 سال می باشد. انجام جراحی در قبل از رسیدن فرد به این سن ممکن است باعث ایجاد اختلال در عملکرد بینی گردد.

انواع جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی به منظور بهبود در ساختار داخلی و خارجی بینی صورت می گیرد. جراح بینی بعد از بررسی و معاینه بینی، روش جراحی بینی را انتخاب می کند. جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته از جمله روش های جراحی زیبایی بینی است.

جراحی بینی باز

در جراحی بینی باز یک شکاف در داخل بینی و بین دو سوراخ بینی زده می شود. بعد از برش زده شده، پوست به طور کامل توسط جراح بینی برداشته می شود،  تا بتوان به راحتی به ساختار بینی دسترسی داشته و تغییرات مورد نیاز را انجام داد.

جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته نسبت به جراحی بینی باز برش کمتری را داراست و برش داخل بینی زده می شود. این نوع از جراحی بینی به منظور ایجاد تغییرات جزئی توسط جراح بینی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش نمی توان تغییرات زیادی در ظاهر بینی ایجاد کرد. همچنین به دلیل آن که در این نوع از جراحی برش های کوچکی زده می شود، به مرور زمان این برش ها و بخیه های زده شده از بین خواهد رفت.

جراحی زیبایی بینی مدرن

در گذشته به منظور جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی ملاک فقط توجه به  ظاهر بینی  و کوچک نمودن آن صورت می گرفت، و به راههای تنفسی توجهی نمی شد، اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی جراح یا متخصص گوش و حلق و بینی ماهر ابتدا به بخیه زدن و تراشیدن غضروف و یا حذف چربی های موجود روی سطح بینی می پردازد، بدون این که به راههای تنفسی آسیبی برساند. باید گفت که متخصص زیبایی خبره ابتدا سعی در برطرف نمودن مشکل موجود در بینی می نماید و سپس به جراحی زیبایی بینی می پردازد،  فقط کوچک شدن و ظاهر بینی برای او اولویت ندارد.

عمل جراحی زیبایی بینی باز یا بسته

روش جراحی زیبایی بینی باز: جراح با تجربه ابتدا در پوست برش هایی را ایجاد می نماید و پوست بینی را به سمت بالا می کشاند و حفره های بینی به دو قسم تقسیم می شود، این عارضه باعث می شود که جراح به داخل بینی دسترسی راحتی داشته باشد.

روش جراحی زیبایی بینی بسته: در این روش بدون ایجاد برش اقدام به بررسی و رفع ایرادات جزئی می نمایند و نیاز به ایجاد شکاف یا برش نیست.

تشخیص این که کدام روش مناسب برای فرد می باشد، توسط جراح و با مشورت بیمار صورت می گیرد، زیرا در هر دو روش جراحی نتیجه نهایی مهم می باشد.

شایان ذکر است افرادی که اقدام به جراحی زیبایی بینی نموده اند و از نتیجه کار راضی نمی باشند، نیاز به جراحی ترمیم بینی پیدا کرده اند، باید یک سال صبر نمایند تا پوست در محل اولیه خود قرار گیرد و در صورت عمل زیبایی بینی ثانویه به نتیجه مطلوب و ایده آل خود برسد.

مراحل جراحی بینی چیست؟

جراحی زیبایی بینی شامل مراحل زیر است:

 مرحله 1 – بیهوشی

معمولا جراحی تحت بیهوشی عمومی فرد صورت می گیرد. پزشک بهترین حالت بیهوشی را با توجه به شرایط بدنی تان مشخص می کند

مرحله 2- برش

جراحی زیبایی بینی به دو روش بسته و باز انجام می شود، در روش بسته برش ها در داخل بینی پنهان شده اند و در روش باز که برش ها و زخم جراحی قابل رویت است ، بینی را از طریق ایجاد برش و جدا کردن نوار باریک بین سوراخ های بینی، باز می کنند. سپس پوستی که استخوان های بینی و غضروف ها را می پوشاند را به آرامی بالا برده و امکان دسترسی به اجزای بینی امکان پذیر است.

مرحله 3 – تغییر شکل ساختار بینی

اندازه بینی در صورت بیش از حد بزرگ بودن، ممکن است با برداشتن استخوان یا غضروف اضافی کاهش داد، در برخی شرایط لازم است از پیوند غضروف استفاده کرد.

مرحله 4 – اصلاح تیغه انحرافی

انحراف تیغه بینی را می توان به ابزارهای ویژه ای صاف کرد و برای بهبود مسیر تنفسی شکل آن را بهبود داد

مرحله 5 – بستن بینی

بعد اینکه همه اجزای بینی به بهترین شکل ممکن، اصلاح شد، پوست و بافت بینی را بهم نزدیک کرده و در محل برش، بخیه زده می شود. و برای حفظ فرم و شکل بینی آن را با چسب و پانسمان می پوشاند.

چگونه بهترین جراح بینی را انتخاب کنم؟

جراحی زیبایی بینی، نوعی هنر است و همچنین یکی از سخت ترین کارها در جراحی زیبایی محسوب می شود. از این رو انتخاب جراح مناسب، بسیار مهم است. دانستن موارد زیر به شما کمک می کند تا انتخاب درستی داشته باشید:

درجه علمی جراح پزشک بینی

چهار گروه متخصص، می توانند جراحی پلاستیک بینی را انجام دهند.

 • جراحان پلاستیک، افرادی با تخصص جراح عمومی هستند که برای 2 – 3 سال، دوره آموزشی مکمل را می گذرانند تا توانایی های لازم را جهت انجام جراحی های زیبایی بدن را از لحاظ علمی کسب کنند.
 • جراحان گوش، حلق و بینی، جراحانی هستند که تمرکز این گروه بر روی بینی، سر و گردن است و دارای مطالعات آکادمیک در زمینه جراحی های زیبایی و ترمیم بینی هستند.
 • جراحان چانه و صورت، این گروه بر مباحث مربوط به جراحی چانه و صورت مسلط هستند
 • جراحان عمومی، این گروه از جراحان تحصیلات آکادمیک ندارند، بلکه به صورت تجربی در زمینه جراحی زیبایی و پلاستیک فعالیت می کنند و خود را به عنوان جراح زیبایی و پلاستیک معرفی می کنند.

ب- موسسه آموزشی یا دانشگاهی که پزشک جراح، مدرک خود را دریافت کرده است

دانشگاه های درجه یک خصوصا در تهران، از کیفیت علمی و عملی بالاتری برخوردار هستند. بدانید که طب ایرانی، بعد از آمریکا، بدون اغراق از پیشرفته ترین رشته های جهان شناخته شده است و حتی از اورپا بهتر است.

ج- مهارت جراح

اگرچه داشتن تحصیلات آکادمیک در بهترین دانشگاه ها، تضمین کننده مهارت جراح نیست و صرفا به مدرک دکتر نباید اکتفا کرد. یعنی گزینه اول و دوم لازم هستند ولی کافی نیستند. بنابراین با پرس و جو و تحقیق درباره تجربه ها و سابقه جراح می توانید از مهارت ها و تجربه های کاری او مطمئن شوید.

شست و شوی بینی پس از عمل

پس از اینکه عمل بینی کردید، بدن به صورت طبیعی روند بهبودی را طی می کند. پس از عمل بینی، پزشک توصیه های کلی برای شستشوی بینی ارائه می دهد.

عوارض های مختلف بعد از عمل زیبایی بینی، مانند خونریزی، خوب نفس نکشیدن، درد و ورم است، تا چند روز پس از جراحی بینی، کمی خونریزی تجربه می کنید یا دچار آب ریزش بینی می شوید؛ این موارد باعث می شود احساس گرفتگی بینی نیز داشته باشید. در چنین حالتی، فرد در بینی احساس فشار و گرفتگی خواهد داشت. در صورتی که تنفس با دهان هم مشکلاتی مانند خشک شدن لب ها و گلوها دارد و نارضایتی پس از عمل را نیز افزایش می دهد. رخ دادن چنین مسائلی اهمیت شستشوی بینی را نشان می دهد.

به راهنمایی های پزشک در خصوص مراقبت های پس از عمل، حتما توجه کنید و در نظر بگیرید. به همین دلیل در زیر راه هایی برای شستشوی بینی بعد از عمل بینی آورده شده است:

شستشوی بینی به کمک آب اکسیژنه

آب اکسیژنه، به عنوان ماده ضدعفونی کننده، با نام های هیدروژن پراکسید، هیدروژن دی اکسید، اکسیدول در داروخانه ها عرضه می شود، را می توان برای ضدعفونی کردن بافت های بدن مانند بینی بعد از عمل استفاده کرد. اگر داخل بینی تان تامپون وجود نداشت گوش پاک کن را به محلول آب اکسیژنه آغشته کنید و در سوراخ های بینی، به آرامی بکشید. این کار از عفونی شدن برش های داخل و روی بینی جلوگیری می کند، هم چنین لخته های خون در صورت وجود، نرم شده و از بینی به راحتی خارج می شود. البته استفاده طولانی مدت از آن توصیه نمی گردد.

شستشو بینی به کمک پماد پولیسپورین

شستشوی بینی بعد از عمل جراحی، موجب می شود که راحت تر نفس بکشید و کمتر احساس گرفتگی بینی کنید. پماد پولیسپورین، نوعی آنتی بیوتیک موضعی است که برای نرم کردن لخته خونی و جلوگیری از عفونت مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین زمان استفاده از این پماد، بعد از استفاده از آب اکسیژنه است. برای این کار روزی 2-3 نوبت، با استفاده از گوش پاک کن، پماد را به آهستگی به هر دو سوراخ بینی بمالید. دقت کنید که به بافت بینی آسیب نرسد و روند بهبودی را به تاخیر نندازد.

شستشو به کمک محلول نرمال سالین

بعد از خارج کردن تامپون، می توانید از محلول سالین برای مرطوب نگه داشتن و شستشوی مجرای بینی استفاده کنید. این کار را با استفاده از یک سرنگ به گونه ای وارد یکی از سوراخ های بینی کنید تا از سوراخ دیگر بینی خارج شود. این کار را جلوی آینه انجام دهید و از فشار زیاد سرنگ خودداری کنید. هدف از این کار حفظ رطوبت محیط بینی و درمان زخم های بینی است.

راهنمای کلی

پس از عمل بینی، محافظی به نام اسپلینت یا گچ بینی، بر روی بینی تان قرار دارد. در هفته های اول پس از جراحی بینی، بخش غضروفی بینی درحال ترمیم است و گچ بینی مانع می شود که بخش های مختلف بینی حرکت کند. از این رو تمیز و سالم نگه داشتن اسپلینت بسیار مهم است. دقت کنید در هفته اول پس از جراحی، کار شستشوی بینی را به آهستگی انجام دهید تا گچ بینی خیس و مرطوب نشود و تغییر شکل ندهد. جنس گچ بینی، از نوعی پلاستیک است که در مجاورت رطوبت و گرما نرم شده و تغییر شکل می دهد، چنانچه نرم و شل شود به خوبی نمی تواند از بینی تازه عمل شده محافظت کند. علاوه بر این سعی کنید داروها را به موقع مصرف کنید، تا دچار عفونت نشوید، اگر بینی تان دچار عفونت شد و عفونت نیز با شست وشو و مصرف دارو از بین نرفت، سبب ایجاد چسبندگی در بینی می شود.

آیا جراحی زیبایی بینی، تحت پوشش بیمه درمانی است؟

وقتی جراحی زیبایی بینی برای بهبود عملکرد تنفس انجام می شود ، علت آن معمولاً مسدود بودن و وجود موانع جسمی در مجاری تنفسی است. این روش ، چه به تنهایی انجام شود و چه همراه با جراحی زیبایی بینی ، ترمیم و بازسازی محسوب می شود و ممکن است تحت پوشش بیمه باشد.

اگر چه این امر نیاز است به طور دقیق بررسی کنید تا متوجه شوید می توانید از مزایای بیمه استفاده کنید یا خیر.

 

منبع:

https://www.plasticsurgery.org/

 

سایر خدمات دکتر رستمی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی

ترمیم بینی

جراحی بینی فانتزی

جراحی بینی مردانه

با تشکر مدیریت سایت دکتر رستمی جراح بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر نصیبه رستمی

جـراح و مـتخصص گـوش، حلق و بـینی
دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 1 =