دکتر نصیبه رستمی / مراقبت های بعد از جراحی / تاثیر سیگار بر جراحی بینی
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

تاثیر سیگار بر جراحی بینی

تاثیر سیگار بر جراحی بینی را بهم بررسی می کنیم . همانطور که می دانید کشیدن سیگار به خودی خود تاثیرات زیادی بر فرد می گذارد ،حال اگر فرد جراحی بینی انجام داده باشد که این مشکلات  و عوارض آن بسیار می باشد .

سیگار حاوی مقادیر بالایی نیکوتین است که عامل اصلی تنگ شدگی رگ هاست. این بدین معناست که، مواد شیمیایی منجر به انسداد تمامی رگ های بدن شما می شود. کاهش خون رسانی نیز به معنای  کاهش و تاخیر در روند بهبودی است و خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. توصیه تمام پزشکان به افراد سیگاری، کنار گذاشتن مصرف سیگار، 4 هفته قبل از  جراحی وهمینطور 4 هفته بعد از جراحی بینی استخوانی می باشد.

نیکوتین موجود در تنباکو، تنگ کننده قوی رگ هاست، و باعث قطع جریان خون به بافت هایی می شود که در طول جراحی بینی آسیب می بینند، و اثرات بسیار مضری بر روند بهبودی زخم ها و یا حتی عفونت های احتمالی دارد. این موضوع در مورد سیگار و یا حتی سیگارهای الکترونیکی، نیز صدق می کند.

تاثیر-سیگار-برجراحی-بینی

زمانی که فرد جراحی بینی انجام می دهد و در دوران نقاهت به سر می برد بافت ها میزان بیشتری اکسیژن برای بهبودب نیاز دارند . نیکوتین بر جریان خون تاثیر می گذارد در نتیجه سبب کاهش روند بهبودی در فرد می گردد .

سیگار به تنهایی بر روند بهبودی تاثیر نمی گذارد. با این حال، سیگار با تاثیر بر روند بهبودی، به طور غیر مستقیم، بر نتیجه جراحی بینی اثر می گذارد. برای مثال، از یک طرف بر روند بهبودی اسکار و زخم اثر می گذارد، و از طرفی بر بافت های نرم اثر می کند و منجر به تغییر نتیجه جراحی بینی می شود. افرادی که در دوران نقاهت، از استعمال دخانیات خودداری می کنند، میزان عوارض ناشی از جراحی را به حداقل می رسانند.

کشیدن سیگار و استعمال دخانیات باعث می شود که رگ ها منقبض شوند و پروتئین ها به شکل یک توده حالت گرفته در نتیجه زخم های زننده ای را ایجاد کرده بنابراین توصیه میگردد از استعمال سیگار و دخانیات قبل از جراحی بینی اجتناب نموده تا سرخرگ ها باز گشته و فشار خون را کاهش یابد.

سایر خدمات دکتر رستمی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی

جراحی ترمیم بینی

جراحی بینی فانتزی

با تشکر مدیریت سایت دکتر رستمی جراح بینی

دکتر نصیبه رستمی

دکتر نصیبه رستمی

جـراح و مـتخصص گـوش، حلق و بـینی دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی بعد از انجام جراحی بینی از خم کردن سر خود اجتناب کنید. همچنین در هنگام...

آلرژی بعد از عمل بینی

آلرژی بعد از عمل بینی

آلرژی بعد از عمل بینی آیا ممکن است پس از جراحی بینی دچار آلرژی شویم؟ آیا ممکن است پس از جراحی بینی آلرژی...

مسافرت بعد از جراحی بینی

مسافرت بعد از جراحی بینی

در صورتی که شما تمایل دارید ظاهر بینی خود را تغییر دهید، از طریق رینوپلاستی یا جراحی بینی می توانید به این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *