دکتر نصیبه رستمی / مراقبت های بعد از جراحی / چسب زدن به بینی بعد از عمل
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

چسب زدن به بینی بعد از عمل

جراحی بینی یکی از شایع ترین عمل های زیبایی در ایران است که بسیای از افراد به خصوص خانم ها به این عمل روی آورده اند. پس از عمل مراقبت هایی باید انجام شود که یکی از این اقدامات چسب زدن به بینی بعد از جراحی می باشد که در ادامه به توضیحاتی در رابطه با این موضوع می پردازیم.

مدت زمان ماندن چسب روی بینی بعد از عمل جراحی

مدت زمان ماندن چسب روی بینی به نوع و ضخامت پوست بینی بستگی دارد که در پوست های نازک و شفاف می توان تا دو هفته و برای پوست های ضخیم تر بنا بر میزان ضخامت پوست از دو هفته تا 6 ماه باید چسب بر روی بینی بماند. طولانی شدن مدت زمان چسب بر روی بینی عارضه ‏ای ندارد ولی بهتر است در پوست های نازک مدت زمان چسب زدن طولانی نباشد. در زمانی که می خواهید به دلیل شرکت در مجالس مهمانی از چسب بینی استفاده نکنید می‏ توانید این کار را انجام دهید و پس از مراسم دوباره چسب را بزنید.

راهنمای تعویض و برداشتن چسب بینی

  • تعویض چسب بینی

در هفته های اول پس از عمل جراحی بهتر است جهت چسب زدن به جراح بینی مراجعه شود، ولی پس از آن با استفاده از آموزش زیر خودتان می توانید این کار ر ا انجام دهید. قبل از چسب زدن بهتر است جهت زدودن چربی پوست، ناحیه بینی را با آب ولرم و صابون شستشو دهید و پس از خشک کردن پوست به آن چسب بزنید. معمولاً تعویض چسب هر چند روز یک بار تا یک هفته انجام می گردد و چنانچه چسب کثیف و یا شل شود می توان زودتر این کار را انجام داد.

  • برداشتن چسب بینی

جهت برداشتن چسب از روی بینی باید دقت شود که این کار به آرامی انجام پذیرد زیرا ناگهانی برداشتن چسب باعث می شود بینی متورم شود که البته جای نگرانی نیست و می توان به مرور زمان  با چسب زدن آن را رفع کرد. حداقل تا دو هفته بهتر است شب ها چسب زده شود و روزها برداشته شود.

جهت برداشتن چسب طبق راهنمایی زیر عمل کنید

در ابتدا با یک دست پوست بینی را نگه داشته و با دست دیگر خود چسب را به آرامی از پوست جدا کنید تا پوست بینی کشیده نشود که با گذشت زمان به ایجاد بافت اضافه زیر پوست منجر می گردد.

بهترین مارک چسب بینی

  • چسب میکروپور

این چسب به دلیل چسبندگی بالا و خاصیت ضد حساسیت آن گزینه ی خوبی برای انتخاب می باشد.

  • چسب های شیشه ای و شفاف

از این چسب ها به صورت بسیار محدود و در زمان کم استفاده می شود زیرا باعث قرمزو چرب شدن پوست بینی می شود. بعد از عمل جراحی که چربی پوست کم می شود،  استفاده از این چسب مناسب می باشد.

علت استفاده از چسب بینی بعد از عمل جراحی

استفاده از چسب بینی بعد از عمل جراحی بینی باعث می شود که تورم آن کاهش یابد و باعث شکل‎دهی به بینی می گردد.

روش صحیح چسباندن بینی

جراحی زیبایی بینی زمانی انجام می شود که فرد از ظاهر بینی شما راضی نباشد. این جراحی زیبایی به تغییر شکل و وضعیت کلی بینی کمک می کند و همچنین می تواند عیوب ایجاد شده در بینی در اثر جراحت یا جراحت را برطرف کند.

مراقبت های بعد از عمل بینی معمولاً بعد از جراحی بینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر مدیریت نشوند، ممکن است گمراه شوند و مسیر درست را گم کنند. این ممکن است نیاز به عمل مجدد داشته باشد.

پس از جراحی، جراح به شما توصیه می کند که به بینی خود بچسبید. این کار برای کمک به انقباض پوست در اطراف بینی انجام می شود و پوست، استخوان ها و غضروف بینی را به خوبی حفظ می کند.

چسبندگی بینی معمولاً برای افرادی با پوست معمولی یا نسبتاً ضخیم توصیه می شود. در این افراد پوست به زمان بیشتری برای انقباض نیاز دارد. چسباندن همچنین به جلوگیری از تشکیل بافت اسکار بین پوست و بافت استخوان و غضروف کمک می کند.

اگر بافت اسکار تشکیل شود و سپس پوست منقبض شود، پوست نمی تواند ساختار اصلی خود را به خوبی و محکم و محکم بپوشاند و این باعث ناهمواری و بیرون زدگی بینی می شود.

طبق معمول، 2 تا 3 چسباندن بینی یک هفته بعد از عمل بینی توصیه می شود. پس از شروع چسب زدن، باید چند ماه ادامه یابد تا بهترین نتیجه حاصل شود. همچنین فرد باید بینی خود را قبل از رفتن به رختخواب بچسباند و بعد از بیدار شدن آن را باز کند.

در واقع روش صحیح چسباندن بینی به صورت زیر است:

بینی و گونه های خود را با آب گرم و صابون یا یک تکه پنبه آغشته به الکل بشویید. صورت خود را با یک حوله نرم کاملا خشک کنید. 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا پوست کاملا خشک شود.

از نوار چسب مناسب استفاده کنید و برای راحتی بیشتر آن را روی پایه چسب قرار دهید. بسته به اندازه بینی خود یک نوار 10 تا 12 یک سانتی متر ببرید و به شکل U لاتین زیر بینی خود قرار دهید. بگذارید نوار سوراخ های بینی را بپوشاند. وسط میله باید زیر نوک بینی باشد و بقیه میله باید از کنار بینی بالا برود. لبه های نوار باید نزدیک به زیر چشم ادامه داشته باشد. هدف این چسب حمایت از نوک بینی و جلوگیری از افتادن بینی تازه تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح بینی

از سه تیکه نوار 3 تا 5 سانتی متر به صورت عرضی روی بینی استفاده کنید و از روی پل تا نوک بینی بچسبانید به طوری که تعدادی از آنها زیر یکدیگر قرار گیرند. این نوارها را به آرامی و با احتیاط روی بینی خود بچسبانید.

دوباره یک لایه چسب عرضی روی بینی خود بچسبانید و به آرامی بمالید تا روی لایه های قبلی محکم شود.

در آخر قسمت کوچک بیرون زده چسب را با قیچی جدا کنید.توجه داشته باشید که نحوه چسباندن بینی بعد از عمل بسیار مهم است و نکات فوق باید با دقت انجام شود.

دکتر نصیبه رستمی

دکتر نصیبه رستمی

جـراح و مـتخصص گـوش، حلق و بـینی دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
برچسب ها:
مقالات مرتبط
اختلالات بویایی

اختلالات بویایی

اختلالات بویایی در افراد می تواند به دلایل مختلفی در افراد دیده شود . از جمله این عوامل عبارتند از ،عفونت...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *