دکتر نصیبه رستمی / جراحی بینی / پیوند غضروف بینی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

پیوند غضروف بینی

گاه در جراحی ترمیم بینی برای جبران بافت های از دست رفته و رفع ایرادات ساختاری که از جراحی پیشین به جای مانده نیازمند بافت اضافی و طبیعی هستیم تا نواقص موجود رفع گردد . بسیاری از جراحان بینی از گرافت برای ترمیم بینی کمک می گیرند گرافت ها بافت های غضروفی طبیعی هستند که از بدن خود بیمار تهیه شده و در بخش هایی از بینی که لازم باشد ، پیوند می خورند . برای تهیه این اجزا می توان از سه بخش بدن بهره گرفت . طبق نظر دکتر رستمی جراح بینی ، گرافت را می توان از غضروف های تیغه بینی ، غضروف های گوش و غضروف های قفسه سینه برداشته و با توجه به وضعیت بیمار هر یک که مناسب تر باشد را گزینش کرد . در ادامه هر یک از این سه بافت را بررسی می کنیم . در گذشته در جراحی بینی زمانی که قسمت های اضافی برداشته می شد اما به تدریج مشکلاتی رخ می داد و باعث ناراحتی بیمار می شد . کاربرد غضروف در ترمیم بینی بسیار اهمیت دارد .

مزایای استفاده از غضروف

از افتادن نوک بینی جلوگیری می کند . غضروف یک ماده ای می باشد که بسیار دارای اهمیت می باشد و اگر روزی بدون این مواد عملی انجام شود مشکلات بسیاری رخ می دهد .

معمولا غضروف بینی از تیغه میانی برداشته می شود معمولا این غضروف ها برداشته می شود  تا بتوان از آن ها در جراحی زیبایی بینی استفاده کرد .

غضروف مصنوعی در مواقعی استفاده می شود که فرد به دلایلی غضروف ندارد یا این که غضروف بر اثر تصادف بسیار آسیب دیده و یا به شکل مادرزادی فرد غضروف ندارد و ما مجبور هستیم که از غضروف دیگری استفاده کنیم . در یک برهه زمانی در گذشته از غضروف حیوان استفاده می شده است که اصلا  در حال حاضر کاربرد ندارد به همین دلیل تصمیم گرفته شد که از غضروف فرد دیگری استفاده کنند .

پیوند غضروف

پیوند غضروف

جدیدا مواردی هست که کسانی که پیوند غضروف بینی انجام می دهند این غضروف ها را اشعه می دهند و ضد عفونی می کنند و استفاده می کنند . اما مشکلاتی رخ می دهد مانند این که شاید استفاده کردن از غضروف دیگران موجب شود ویروسی انتقال داده شود و یا سبب بروز عفونت شود .

پس به این نتیجه می رسیم که بهترین گزینه برای پیوند غضروف بینی همان غضروف خود فرد می باشد که ما در جراحی بینی می توانیم از غضروف دنده و یا گوش فرد استفاده کنیم .

سوالی که بسیار مطرح می باشد این است که آیا در همه جراحی های بینی غضروف استفاده می شود ؟

در بیشتر موارد احتیاج می باشد که از غضروف برای محکم کردن و فرم دهی ظاهر استفاده شود اما در برخی از مواقع که پوست نواحی نوک بینی کلفت نباشد امکان دارد که لبه های غضروف از درون پوست مشاهده شود . به همین دلیل در جراحی همچین پوست هایی از غضروف نوک بینی تحت هیچ شرایطی استفاده نمی شود . در بینی هایی که دارای پوست کلفتی هستند امکان دارد احتیاج باشد که بیشتر از یک غضروف در قسمت نوک بینی استفاده شود .

بافت غضروفی تیغه بینی

اگر بتوان از این تیغه ، گرافت برای ترمیم بینی برداشت نمود بسیار عالی است و لازم است بدانید اولین گزینه انتخابی پزشکان جراح بینی برای برداشت بافت غضروفی همین ناحیه است زیرا گرافت این بخش به راحتی جوش خورده و با بافت های اطراف خود ارتباط مناسبی از لحاظ عصبی و خونرسانی برقرار می کند و خاصیت هماهنگی بیشتری با بینی دارد .

بافت غضروفی گوش

در صورتی که گرافت را نتوان از بینی برداشت نمود و به دلیل جراحی قبلی ، تیغه بینی به میزان زیادی تحلیل رفته باشد ، برای تامین این اجزا می توان از لاله گوش گرافت برای ترمیم بینی برداشت کرد . به این ترتیب که برش بسیار ریزی در پشت لاله گوش اعمال شده تا جراح بتواند حجم مناسبی بافت غضروفی بردارد . پس از برداشت ، برش به کمک بخیه بسته می گردد و به دلیل قرارگیری در پشت ، در معرض دید نخواهد بود .

بافت غضروفی قفسه سینه

آخرین انتخاب پزشکان جراح بینی برای تامین گرافت ، غضروف قفسه سینه است این ناحیه می تواند حجم زیادی از بافت غضروفی را در اختیار جراح قرار دهد ولی اجزای این بخش ایراداتی هم دارند . به عنوان مثال گرافت قفسه سینه اتصال کندی برقرار کرده و نیازمند زمان بیشتری است تا با بینی انطباق یابد و دیگر اینکه در این روش مدت زمان جراحی طولانی می شود.

غضروف طبیعی

از غضروف طبیعی در صورتی که فرد به پیوند غضروف حین جراحی بینی احتیاج داشته باشد استفاده می شود. که به دو روش می توان به دست آورد.

  • در بهترین حالت ممکن غضروف از بدن خود فرد برداشته شود. در این صورت از دنده یا لاله گوش غضروف برداشته می شود. استفاده از این غضروف در حین جراحی و بعد از آن، برای بیمار هیچ عارضه ای به همراه ندارد و می تواند کمک کننده هم باشد.
  • گرفتن غضروف از بانک غضروف، این غضروف ها از بدن افراد فوتی استخراج می شود. البته لازم به ذکر است که تحت رادیاسیون و پرتو درمانی مخصوص قرار داده می شوند تا سلولهای آن از بین رفته و تنها غضروف برجا بماند تا در صورت لزوم از غضروف ها بتوان استفاده کرد. البته استفاده از این نوع از غضروف ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. زیرا به دلیل قرار گیری در برابر رادیاسیون و یا جذب شدن به بدن، بعد از مدتی تحلیل رفته و در ظاهر بینی ایراداتی را ایجاد می کند.

غضروف مصنوعی

در جریان جراحی بینی ممکن است جراح بینی برای ترمیم بینی از غضروف های مصنوعی نیز استفاده کند. انواع غضروف های بینی برای استفاده در جراحی های مختلف بینی در بازار موجود است. استفاده از این غضروف ها در جراحی بینی ایراد و یا اشکالی را در فرد ایجاد نمی کند.

همچنین می توان از غضروف در جراحی بینی گوشتی، جراحی پره بینی، جراحی بینی مردانه و یا جراحی بینی طبیعی استفاده کرد. لازم است که بدانید استفاده از غضروف طبیعی که از بدن فرد برداشته می شود، شایع ترین پیوند غضروف است.

دکتر نصیبه رستمی

دکتر نصیبه رستمی

جـراح و مـتخصص گـوش، حلق و بـینی دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
مقالات مرتبط
جراحی بینی بازیگران

جراحی بینی بازیگران

اگر قبلاً عکس مشاهیر و بازیگران را قبل و بعد از جراحی پلاستیک جستجو کرده باشید، احتمالاً متوجه شده اید که چه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *