دکتر نصیبه رستمی / جراحی بینی / درمان افتادگی پوست با لیفت صورت بدون جراحی
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درمان افتادگی پوست با لیفت صورت بدون جراحی

قطعا شما با شلی و افتادگی پوست آشنا هستید؛ حتی اگر خودتان هنوز به این عارضه دچار نشده باشید، در بین اطرافیان خود این مسئله را مشاهده کرده اید. شلی پوست می تواند به دلایل گوناگون و شایعی همچون افزایش سن، کاهش زیاد وزن و از دست دادن چربی زیر پوست باشد. هرچند افتادگی پوست یک مسئله اجتناب ناپذیر تلقی می شود، ولی راه هایی جهت پیشگیری و یا به تعویق انداختن آن و نیز روش هایی جهت درمان قطعی آن مانند لیفت صورت وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

چه زن باشیم و چه مرد، همه ما می خواهیم پوستی زیبا، صاف، روشن، جوان و سرزنده داشته باشیم. امروزه علاوه بر عمل های جراحی پلاستیک، روش های غیر جراحی نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. یکی از بزرگترین مشکلات افراد میانسال، افتادگی پوست صورت بر اثر جاذبه و افزایش سن است. برای این مشکل که تا همین اواخر تنها با جراحی لیفت صورت قابل حل بود، امروزه روش های درمانی جایگزین غیرجراحی نیز وجود دارد. استفاده از سوسپانسیون قفل و فوکوس اولتراسوند را می‌توان از جمله روش‌های غیرجراحی دانست که باعث کاهش کیفیت زندگی فرد پس از اعمال نمی‌شود.

علت افتادگی پوست

افتادگی و شلی پوست به حالت اطلاق می شود که پوست حالت کشسانی و الاستین خود را از دست بدهد و در نتیجه به مرور زمان افتاده و شل شود؛ شلی پوست ممکن است در هر قسمتی از بدن رخ بدهد ولی نواحی که بیشتر دچار افتادگی پوست می شوند عبارتند از:

  • صورت به خصوص پلک چشم
  • گردن
  • شکم

شلی و افتادگی پوست سبب پیرتر نشان دادن ظاهر شما، افزایش خطوط و چین وچروک پوست شما می شود؛ به همین خاطر بسیاری از افراد به دنبال روش های درمان افتادگی پوست و در واقع لیفت پوست خود هستند.

بینی نیمه فانتزی

روش های غیر جراحی لیفت صورت

روش های غیر جراحی در هر زمینه درمانی که مورد استفاده قرار گیرد، همیشه عوارض کمتر، هزینه کمتر و مهم تر از همه تهاجم کمتری خواهد داشت ولی به همان نسبت ممکن است طول درمان بیشتری داشته باشد. امروزه با پیشرفت تکنواوژی های پزشکی و ارائه روش های درمان جدید، بسیاری از افراد ترجیح می دهند که برای سفت کردن پوست، از بین بردن چین و چروک ناشی از شلی پوست و جوانسازی پوست صورتشان از روش های لیفت صورت بدون جراحی استفاده کنند.

دلیل اصلی اینکه روش های غیرجراحی لیفت صورت توجه زیادی را به خود جلب کرده اند؛ با توجه به فرآیندهای بعد از عمل بیمار، بازگشت سریع به زندگی اجتماعی پس از این اقدامات است. دلیل دیگر ترجیح این فرآیندها نیز این است که برای ایجاد ساختار داخلی و جوانسازی پوست بوده و ظاهر طبیعی تری را ارائه می دهند.

این روش را می توان در درجه اول در بسیاری از نقاط ناحیه صورت استفاده کرد و همچنین در افتادگی گردن بسیار موثر است. همچنین در موارد محدودی برای اصلاح افتادگی سینه، لیفت باسن و بازیابی افتادگی بازوها و پاها استفاده می شود.

لیفت صورت چگونه انجام می شود و چه مزایایی دارد؟

با بی حسی موضعی، نخ های قرار گرفته در طول پوست که با سوزن های نازک وارد آن می شوند، کشیده می شوند و پوست کشیده می شود. روش سنتی لیفت صورت که یک روش جراحی است ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. علاوه بر این، امکان دور شدن از ظاهر طبیعی، افراد حساس به این موضوع را از اقدامات جراحی منحرف می کند. در این مرحله، مزایای لیفت صورت بدون جراحی نمایان می شود. از آنجایی که این فرایند، یک روش جراحی نیست، کمترین درد را تجربه می کنید و عوارضی که ممکن است در اثر بیهوشی ایجاد شود، رخ نمی دهد. برای افرادی که تحت محدودیت زمانی زندگی می کنند هیچ مشکلی ایجاد نمی کند، زیرا پس از انجام عمل می توان زندگی عادی را از سر گرفت. اثر لیفت صورت به این روش، بلافاصله دیده می شود. شایان ذکر است که یک فرآیند برگشت پذیر و قابل اصلاح و ترمیم است.

این فرایند تقریبا 30 دقیقه پس از بی حسی موضعی کامل می شود. نخ ها زیر پوست در نواحی مشخص شده قرار می گیرند. این روش بدون درد انجام می شود. اثر این روش فورا قابل مشاهده است و پس از آن، زندگی روزمره را می توان به راحتی ادامه داد.

چه کسی از لیفت صورت بدون جراحی بیشترین سود را می برد؟

افرادی که بین 30 تا 65 سال سن دارند و دچار افتادگی پوست شده اند و می خواهند اثر لیفت صورت طولانی تر، موثرتر و بدون جراحی را در مقایسه با بوتاکس و فیلرها مشاهده کنند، مناسب ترین کاندیدها هستند. مهم این است که افرادی که تحت درمان قرار می گیرند دارای افتادگی پوست بسیار پیشرفته یا صورت خیلی سنگین و دارای اضافه وزن نباشند. افرادی که دارای افتادگی بیش از حد و خطوط عمیق بر روی پوست خود هستند، از پروفایل کاندید مناسب برای این روش حذف می شوند. همچنین فرد نباید در مراحل پیشرفته روند پیری باشد. جراحی لیفت صورت که روشی سنتی برای افرادی است که ظاهر پیر ثابتی دارند، نتایج بهتری به همراه خواهد داشت.

اثر درمان چقدر طول می کشد؟

لیفت صورت دائمی اثربخشی طولانی مدت (بیش از 2 سال) را نشان می دهند. مواد به کار رفته در این روش با توجه به ماده ای که از آن ساخته شده اند، می توانند بین 6 ماه تا 2 سال دوام بیاورند. تأثیر این روش بسته به تفاوت در میزان متابولیسم افراد متفاوت است.

آیا در حین عمل درد وجود دارد؟

درک درد افرادی که تحت درمان قرار می‌گیرند در همه روش‌ها، نه تنها برای لیفت صورت غیرجراحی، با یکدیگر متفاوت است. بی حسی موضعی در طول عمل می تواند احساس درد را به حداقل برساند.

بیشتر بخوانید: تزریق بوتاکس

بعد از درمان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

بلافاصله پس از درمان، تورم، خارش و قرمزی ممکن است رخ دهد. کارهای دندانپزشکی، ماساژ صورت و ورزش زیاد تا چند هفته پس از انجام لیفت صورت توصیه نمی شود. همچنین مهم است که برای مدتی به پشت دراز بکشید تا از هر گونه عارضه ای جلوگیری شود.

عوارض جانبی احتمالی روش لیفت صورت با نخ چیست؟

روش لیفت صورت با نخدر دستان فرد متخصص و آموزش دیده عوارض قابل توجهی ایجاد نمی کند. فقط گاهی پس از عمل، قرمزی و گاهی اوقات کبودی خفیف ممکن است برای چند روز در محل های تزریق ایجاد شود.

برای افراد مبتلا به سرطان، بیماران مبتلا به بیماری های عفونی، بیمارانی که مبتلا به بیماری های خودایمنی شدید هستند، کودکان و زنان باردار نباید از این روش لیفت صورت استفاده شوند. علاوه بر این، افراد مبتلا به آلرژی به مواد بیولوژیکی، ممکن است با انجام این روش، آلرژی شان به این مواد بیشتر گردد. این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید تا تصمیم بگیرد که آیا شما برای این درمان مناسب هستید یا خیر.

امروزه عمل‌های لیفت صورت غیر جراحی را می‌توان بدون جراحی های پر خطر و پر هزینه، با موفقیت انجام داد. روش های لیفت صورت بدون جراحی روز به روز بر محبوبیت خود افزوده می شود. با بالا رفتن سن، چروک ها و افتادگی های مختلفی به خصوص در ناحیه صورت ایجاد می شود. این وضعیت می تواند بر اعتماد به نفس افراد تأثیر منفی بگذارد.

به همین دلیل افراد زیادی هستند که می خواهند چین و چروک های خود را از بین ببرند. مقابله با این وضعیت ناراحت کننده با روش های غیر جراحی بسیار آسان تر است.

لیفت صورت یکی از رایج ترین کاربردهای ضد پیری است که در مقایسه با جراحی ارجحیت بیشتری دارد. دستگاه ها و محصولاتی که در فرآیند لیفت صورت استفاده می شوند به سفت شدن پوست، صاف شدن پوست و فعال سازی طبیعی کلاژن کمک می کنند که تولید آن به مرور زمان کاهش می یابد.

در حالی که تولید کلاژن جدید به پوست استحکام می بخشد، خطوط و چین و چروک ها به وضوح کاهش می یابند. به این ترتیب، می توان مزایای بسیاری را برای این روش عنوان کرد.

دکتر نصیبه رستمی

دکتر نصیبه رستمی

جـراح و مـتخصص گـوش، حلق و بـینی دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *