دکتر نصیبه رستمی / جراحی بینی / جراحی بینی شکسته
مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه

جراحی بینی شکسته

شکستگی‌های بینی به دلیل آسیب‌ های وارده به صورت در ورزش‌ های پربرخورد یا زمین خوردن رخ می‌دهند. هنگامی که یک درگیری فیزیکی یا یک تصادف خودرو باعث شکستگی بینی می‌شود، این تنها ظاهر صورت نیست که دچار مشکل می‌شود. زیرا اغلب بیمارانی که دچار شکستگی بینی می‌شوند، علاوه بر اینکه مجبورند با تغییر قابل توجهی که در چهره‌شان رخ داده کنار بیایند، ممکن است برای تنفس نیز دچار مشکل شوند.

علائم شکستگی بینی

  • کبودی، تورم و حساسیت به لمس در اطراف بینی
  • خونریزی بینی
  • بدشکلی، چرخش یا ترک‌خوردگی بینی
  • انسداد یک یا هر دو نوستریل یا سوراخ‌های بینی
  • انحراف تیغه بینی
  • تغییر رنگ شبیه به کبودی در زیر چشم

شکستگی بینی معمولاً شامل انحراف بینی، پارگی غضروف بینی و انحراف سپتیوم یا تیغه بینی می‌شود. شکستگی بینی باعث عدم تقارن بینی، کج شدن بینی و ایجاد برآمدگی بزرگ روی بینی می‌شود. مشاوره اولیه یک بخش بسیار مهم از درمان بوده و باید به صورت رودررو با جراح انجام شود.  بسیار مهم است که پس از ضربه به بینی روش درست درمان مشخص شود.

جراحی-بینی-شکسته

تشخیص شکستگی بینی

پس از بررسی علائم، جراح بینی از بیمار  در مورد چگونگی آسیب‌دیدگی بینی و این که آیا در گذشته هم بینی شما شکسته یا خیر یا تاکنون عمل جراحی روی بینی خود انجام داده‌اید یا نه، سؤالاتی می‌پرسد.

بعد از آن جراح ، بینی شما را مورد معاینه قرار داده و شکل و تقارن، تراز بودن استخوان‌ها، محل قرار گرفتن تیغه بینی و هر گونه بدشکلی یا حساسیت مشخصی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.جراح بینی با استفاده از یک چراغ قوه و ابزار مخصوص (اسپکولوم بینی) به آرامی نوستریل بینی را باز می‌کند با این کار او می‌تواند سطوح درون بینی و نوستریل را بررسی کرده و تیغه بینی را برای وجود کبودی یا لخته خون معاینه نماید. در بسیاری از موارد، آزمایش‌های دیگری نیاز نیست. عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس برای همه موارد نیاز نیست.

اگر بینی  دچار بدشکلی شده باشد یا مسیر عبور هوا در بینی مسدود شده باشد یا در صورتی که علائم دیگری وجود داشته باشد که نیاز به مراقبت‌های خاصی داشته باشد، ممکن است شما به جراحی پلاستیک نیاز داشته باشید. این پزشکان ممکن است قبل از درمان شکستگی انجام برخی از آزمایش‌ها را تجویز نمایند.

سایر خدمات دکتر رستمی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی گوشتی

جراحی ترمیم بینی

جراحی بینی فانتزی

با تشکر مدیریت سایت دکتر رستمی جراح بینی

دکتر نصیبه رستمی

دکتر نصیبه رستمی

جـراح و مـتخصص گـوش، حلق و بـینی دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
مقالات مرتبط
جراحی بینی بازیگران

جراحی بینی بازیگران

اگر قبلاً عکس مشاهیر و بازیگران را قبل و بعد از جراحی پلاستیک جستجو کرده باشید، احتمالاً متوجه شده اید که چه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *