دکتر نصیبه رستمی / مراقبت های بعد از جراحی / تزریق کورتون به بینی بعد از عمل
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تزریق کورتون به بینی بعد از عمل

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی یکی از اقداماتی است که بسیاری از افرادی که بینی خود را عمل می کنندف برای کاهش میزان تورم بینی بعد از عمل برای انجام آن اقدام می نمایند. هدف از تزریق کورتون به بینی رسیدن سریع تر به نتیجه جراحی بینی است تا بیمار از ظاهر جدید خود لذت ببرد. در بیشتر موارد افرادی که جراحی بینی گوشتی انجام می دهند و پوست بینی آن ها ضخیم است، از روش تزریق کورتون بینی برای سرعت بخشیدن به روند کاهش تورم بهره می گیرند. در این مقاله همه چیز درباره آمپول کورتون برای ورم بینی را بخوانید.

آمپول کورتون چیست؟

داروهای کورتون که به اسم گلوکوکورتیکوئیدها یا استروئیدها نیز شناخته می شوند، دارای کاربردهای مختلفی هستند. در قدیم برای درمان درد مفاصل از کورتون ها استفاده می شد و از این دارو به عنوان داروی معجزه گر در درمان درد آرتروز نام برده اند. کورتون ها از جمله داروهایی هستند که اگر دستورالعمل مصرف آن ها به طور صحیح انجام شود، برای درمان دردهای مختلفی موثر هستند. ولی استفاده بی مورد و نادرست از آن باعث ایجاد عوارض شدید می شود. تزریق کورتون بعد از جراحی بینی اقدامی موثر است و معمولا توسط شخص جراح بینی انجام می شود.

شرایط تزریق کورتون به بینی

از مهم ترین عوارضی که برای جراحی زیبایی بینی در نظر می گیریم، می توان به ورم بینی بعد از عمل اشاره کرد. این عارضه معمولا در برخی از افراد که دارای بینی های گوشتی هستند، برای مدت طولانی تری وجود خواهد داشت. وجود تورم بعد از جراحی زیبایی بینی یک امر طبیعی است و داشتن ورم در مدت معینی نشان از بهبودی روند درمان دارد. با این حال برخی از افراد فکر می کنند که ورم بینی بعد از عمل باید در کم ترین زمان ممکن کاهش پیدا کند و حتما جراح از اقدام تزریق کورتون برای کاهش آن بهره بگیرد.

باید به این نکته توجه داشت که تزریق کورتون در جهت کاهش ورم و همچنین بهبودی سریع تر بینی بعد از عمل مفید است اما باید با صلاحدید جراح بینی انجام شود. جراح تشخیص می دهد چه کیس هایی بعد از عمل بینی به تزریق کورتون احتیاج دارند.

علت تزریق کورتون به بینی چیست؟

برای تزریق کورتون باید از زمان جراحی بینی چند ماه بگذرد. معمولا محلی که برای تزریق کورتون در نظر گرفته می شود، پشت نوک بینی است. زیرا در این ناحیه بیشترین میزان ایجاد تورم و اسکار بعد از جراحی زیبایی بینی، صورت می گیرد. تزریق کورتون باید توسط یک جراح بینی خوب و در ناحیه درستی انجام شود تا نتیجه تزریق را بتوان مشاهده کرد و از بروز عوارض و خطرات ناشی از تزریق آمپول کورتون به بینی جلوگیری نمود.

آیا همه کسانی که بینی خود را عمل می کنند باید تزریق کورتون انجام دهند؟

بعضی از افراد بعد از گذشت زمان کوتاهی از جراحی زیبایی بینی، از ورمی که در بینی و بافت اطراف آن وجود دارد، ناراضی می باشند، به همین دلیل از جراح بینی خود در خواست می کنند تا به بینی شان کورتون تزریق شود. همچنین معدودی از افراد بر این باورند که باید بعد از انجام جراحی زیبایی، کورتون تزریق شود، این باور کاملا اشتباه بوده و در اکثر افراد نیازی به تزریق کورتون برای رفع تورم بینی بعد از عمل نیست.

توصیه می شود که تزریق کورتون به بینی در شرایط خاصی انجام شود نه در همه موارد. و بایستی گفت کورتون جهت کاهش و برطرف کردن برآمدگی هایی که در بخش بالایی نوک بینی که به علت اسکار در ناحیه مرده پوست به وجود می آید که این مسئله بیشتر در آقایان دیده می شود به این دلیل که پوست چندان نازکی ندارند و در کسانی که جراحی ترمیم بینی انجام داده اند ایجاد می شود. پس از جراحی بینی در قسمتی که می خواهد تزریق کورتون انجام شود به میزان سه الی پنج میلی گرم باید تزریق شود. به مدت 7 روز پس از جراحی بینی تزریق کورتون انجام می شود و بایستی به مدت 4 الی  هفته بگذرد تا دوباره بیمار بتواند آن را تزریق کند.

تزریق بیش از حد کورتون خطراتی به همراه دارد و سبب تیره شدن و ظریف شدن پوست می شود و ظاهر و فرم پوست را دچار تغییرات منفی می کند، به همین علت موجب می شود غضروف زیر پوست مشخص شود به همین خاطر نبایست از اندازه ای که پزشک تجویز کرده است بیشتر از حد تزریق کرد.

امپول کورتون برای بینی

شرایط تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

آیا می دانید که چه زمانی و در چه صورتی به تزریق کورتون بعد از عمل بینی نیاز است؟ آیا افراد خاصی باید این اقدام را برای کاهش سریع تر ورم بینی خود انجام دهند؟ در ادامه لیست بهترین کاندیداها برای تزریق کورتون بینی را ببینید:

  • افرادی که دارای پوستی ضخیم در نوک بینی شان هستند
  • افرادی که با گذشت حداقل 5 ماه از جراحی بینی هنوز ورم بینی در آن ها کاهش نیافته است
  • افرادی که جراحی بینی را برای دومین بار انجام می دهند و به اصطلاح کاندیدای ترمیم بینی می باشند.

مراقبت های بعد از تزریق کورتون به بینی

در صورتی که جراح بینی تشخیص داد که انجام این اقدام برای کاهش تورم بینی شما مناسب است، شما باید یک سری نکات را رعایت کنید تا بهترین نتیجه را از این اقدام بگیرید. در تصویر اینفوگرافیک زیر توصیه های مراقبتی بعد از جراحی بینی و تزریق کورتون مانند چسب زدن به بینی بعد از تزریق کورتون را مشاهده می کنید:

مراقبت های بعد عمل بینی

بهترین زمان تزریق کورتون به بینی

برای تزریق کورتون به بینی زمان خاصی را باید جراح بینی در نظر بگیرد تا در صورتی که بیمار نیاز به این تزریق داشت، بدون داشتن کمترین عوارضی این اقدام را انجام دهد. تزریق کورتون به بینی باعث می شود تا در بافت بینی کاهش تورم صورت گیرد. دکتر نصیبه رستمی پیشنهاد می کنند که این اقدامدر هفته های بین 4 تا 6 بعد از انجام جراحی و تنها در صورت تشخیص پزشک صورت گیرد.

این زمان برای آن در نظر گرفته می شود تا بدن خود به بازسازی زخم ها بپردازد و کاهش تورم هم انجام شود. در این مدت با ترمیم طبیعی بدن، فرم بینی حالتی طبیعی به خود خواهد گرفت. با انتخاب زمان نامناسب و یا اصرار بیمار ممکن است تزریق باعث از بین رفتن بافت های طبیعی بینی شود. پس انتخاب زمان مناسب را بر عهده جراح بینی بگذارید.

دکتر نصیبه رستمی

دکتر نصیبه رستمی

جـراح و مـتخصص گـوش، حلق و بـینی دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
برچسب ها:
مقالات مرتبط
مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی بعد از انجام جراحی بینی از خم کردن سر خود اجتناب کنید. همچنین در هنگام...

آلرژی بعد از عمل بینی

آلرژی بعد از عمل بینی

آلرژی بعد از عمل بینی آیا ممکن است پس از جراحی بینی دچار آلرژی شویم؟ آیا ممکن است پس از جراحی بینی آلرژی...

مسافرت بعد از جراحی بینی

مسافرت بعد از جراحی بینی

در صورتی که شما تمایل دارید ظاهر بینی خود را تغییر دهید، از طریق رینوپلاستی یا جراحی بینی می توانید به این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *