دکتر نصیبه رستمی / جوانسازی صورت / جراحی لیفت صورت چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

جراحی لیفت صورت چگونه انجام می شود؟

جراحی لیفت صورت (ریتیدکتومی) روش جراحی است که جهت جوان سازی و زیبایی بیشتر صورت شما انجام می شود. با استفاده از این روش چین و چروک های اطراف چشم، خطوط و افتادگی گونه و نیز خط فک از بین رفته و دوباره پوست سفت و شاداب خواهید داشت. در این روش  بخشی از پوست در دو طرف صورت به عقب کشیده می شود و پوست های اضافی برداشته شده و سپس بخیه شده می شود. گاهی اوقات لیفت گردن (پلاتیسماپلاستی) نیز به عنوان بخش از لیفت صورت انجام می شود تا پوست اضافی و شل گردن برداشته شود.

چرا عمل لیفت صورت لازم است؟

با افزایش سن و در نتیجه کاهش الاستین و حالت کشسانی پوست، شل شدن و افتادگی پوست صورت حاصل می شود؛ همچنین ممکن است ذخیره چربی زیر پوست کاهش پیدا کرده و پوست صورت دیگر حالت شاداب و جوان خود را نداشته باشد. به همین دلیل بسیاری از افراد با بالاتر رفتن سنشان به انجام عمل لیفت صورت فکر می کنند. لیفت صورت عملی است که برای بهبود اثرات عمیق پیری در صورت انجام می شود و برای از بین بردن چین و چروکگ سطحی، اثرات نامطلوب اشعه خورشید و تغییر رنگ پوست توصیه نمی شود.

عمل لیفت صورت بیشتر برای چه نواحی در صورت استفاده می شود؟!

معمولا ریتیدیکتومی جهت از بین بردن عوارض حاصل از افزایش سن و پیری در صورت انجام می شود مانند: 

 • گونه های افتاده و شل شده
 • از بین بردن پوست اضافی در خط فک پایین
 • از بین بردن چین و چروک های پوست در کناره بینی 

انواع جراحی لیفت صورت

عمل لیفت صورت با توجه به نواحی مورد هدف به انواع گوناگونی تقسیم می شود ولی به طور کلی روند کار به این شکل است که در پوست تعدادی برش زده می شود و پوست و چربی اضافی برداشته شده و مایچه های زیر پوست سفت شده و دوباره پوست بخشیه زده می شود. به عناون مثال در لیفت صورت سنتی، برش هایی در اطراف گوش، خط مو و زیر چانه ایجاد می شود؛ سپس پوست اضافی را برداشته و چربی های اضافی در خط چانه را بر می دارد. سپس دوباره پوست کشیده شده را در محل برش های زده شده بخیه می شند. این جراحی لیفت صورت برای افرادی مناسب است که در سنین بالا می خواهند تا حد بسیار قابل توجهی تغییر کرده و افتادگی پوست صورت خود را از بین ببرند.

نوع دیگری از انواع لیفت صورت روش ریتیدکتومی SMAS است؛ در این روش لیفت صورت که نوعی از لیفت صورت سنتی محسوب می شود؛ تنها دو سوم پایین ی صورت مورد هدف قرار می گیرد. در لیفت صورت SMAS ماهیچه های قسمت پایینی صورت سفت شده و پوست و چربی اضافی از این ناحیه برداشته می شود.

در بسیاری از موارد افرادی که جراحی لیفت صورت را انجام می دهند، به دلیل اینکه تحت بیهوشی قرار گرفته اند، در خوات اناجم عمل های زیبایی دیگری را نیز به صورت همزمان با عمل ریتیدیکتومی خود دارند؛ از جمله این عمل ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چه کسانی کاندید مناسبی برای عمل ریتیدیکتومی هستند؟!

عمل ریتیدکتومی برای افرادی مناسب است که در دوران میانسالی قرار دارند (افرادی با سن مابین 40 تا 60 ساگی). این افراد نشانه های پیری را در صورت خود مشاهده می کنند ولی همچنان تا حد کمی حالت کشسانی پوست را دارند. اگر این افراد از نظر تزریق داروی بیهوشی مشکلی نداشته باشند می توانند اقدام به انجام عمل ریتیدیکتومی کنند. البته نمی توان همیشه سن دقیقی برای انجام لیفت صورت معرفی کرد زیرا عواملی همچون ژنتیک، سبک زندگی و آب و هوای محل زندگی می تواند برای سن بروز علائم پیری تاثیر مستقیمی داشته باشد. گاهی اوقات افراد در سن 40 سالگی ریتیدیکتومی را انجام داده و دوباره در زن 60 سالگی دوبراه این عمل را تکرار می کنند.

عمل لیفت صورت چگونه انجام می شود؟

به طور کلی می توان فرآیند جراحی لیفت صورت که قرار است کل صورت را شامل شود، در گام های زیر خلاصه نمود:

 • جراحی ریتیدکتومی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.
 • بسته به نوع لیفت و نواحی از صورت که بیمار می خواهد لیفت در آن مناطق انجام شود، برش هایی توسط پزشک زده می شود؛ مانند: خط مو در نزدیکی شقیقه، اطراف گوش، زیر چانه. معمولا برش ها در نواحی زده می شود که به خوبی قابل پوشاندن و مخفی شدن باشد. اندازه برش ها بسته به نوع لیفت متفاوت خواهد بود.
 • پس از ایجاد برش ها، اقداماتی از قبیل برداشتن پوست یا چربی اضافی و یا تغییر موقعیت آن ها انجام می شود؛
 • چربی ها و پوست های اضافی از طریق این برش ها برداشته شده و این کار سبب سفت شدن و صاف شدن پوست در صورت و نیز خط پایین فک خواهد شد. اگر این عمل همراه با لیفت گردن (پلاتیسماپلاستی) انجام شود، لازم است که برش هایی در زیر چانه نیز اضافه گردد و با سفت کردن ماهیچه پلاتیسما سبب صاف شدن و از بین رفتن چین و چروک گردن می شود. درواقع با توجه به نوع لیف صورت همه این اقدامات یا بخشی از آن ها اجرا می شود. اصلا جای نگرانی نیست زیرا دکتر رستمی همه این موارد را با شما قبل از عمل درمیان خواهد گذاشت.
 • در نهایت پس از برداشتن پوست اضافی، پوست در نواحی برش خورده، بخیه محلول، بخیه کشیدنی و یا چسب پوست زده می شود و جهت کاهش تورم و کبودی نیز پانسمان انجام می شود.
 • پس از اتمام عمل و ریکاوری، شما می توانید پس از چند ساعت به منزل خود بروید.
عمل لیفت صورت (ریتیدکتومی) دکتر نصیبه رستمی

اقدامات پیش از عمل ریتیدکتومی

زمانی که شما جهت انجام جراحی ریتیدیکتومی به پزشک مراجعه می کنید و پس از معاینه های لازم انجام لیفت صورت برای شما تجویز می شود، در ابتدا باید یک سری اقدامات را جهت آماده سازی خود برای جراحی لیفت صورت انجام دهید.

 • باید آزمایش خون بدهید.
 • از آسپرین و داروهای ضد التهابی استفاده نکنید (زیرا ممکن است خونریزی را افزایش دهد.)
 • از مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها خودداری کنید.
 • سیگار نکشید.

اجرای دستورالعمل های تجویز شده توسط شما بسیار مهم بوده و تاثیر مستقیمی در نتیجه بخش بودن جراحی لیفت صورت خواهد داشت.

مزایای لیفت صورت

عمل لیفت صورت به دلیل اینکه یک عمل جراحی است که به صورت عمقی پوست و چربی زیر پوست شما را بازسازی می کند ، به خوبی می تواند علائم پیری را از صورت شما برداشته و ظاهر شما را به طور قابل توجهی جوان و شاداب کند. این مسئله بر روی اعتماد به نفس شما و بهبود روابط اجتماعی شما تاثیر مثبت خواهد داشت. همچنین لیفت صورت نتیجه و ماندگاری بسیار طولانی خواهد داشت (معمولا بین 7 تا 10 سال) و در نتیجه شما دیگر نیازی به تکرار این عمل نخواهید داشت.

عوارض و خطرات احتمالی عمل لیفت صورت

لیفت صورت نیز همانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد، این عوارض گرچه نادر است ولی در اینجا به بیان آن ها خواهیم پرداخت:

مشکلات مربوط به تزریق ماده بیهوشی

 • تورم
 • عفونت
 • باقی ماندن جای زخم
 • بی حسی پوست

اگر شما عمل لیفت خود را توسط دکتر نصیبه رستمی انجام داده و به دستورالعمل های تجویز شده ایشان به خوبی عمل کنید، می توانید با خیالی آسوده از نتیجه عمل و صورت جوان و شاداب خود لذت ببرید.

هزینه جراحی لیفت صورت

هزینه هر نوع عمل جراحی همچون جراحی ریتیدیکتومی با توجه به تبحر جراح، تجهیزات و امکانات بیمارستان و نیز نوع گستردگی عمل لیفت صورت محاسبه می شود؛ اگر لیفت صورت همراه با سایر عمل های جراحی باشد این هزینه بیشتر نیز خواهد شد.

کلام آخر…

همان طور که پیش تر ذکر شد جراحی ریتیدیکتومی عملی تهاجمی است ولی در عین حال تاثیر چشمگیر و قابل توجهی داشته و ماندگاری طولانی تری دارد. از سوی دیگر اگر شما هنوز دچار علائم پیری آزاردهنده ای در صورت خود نشدید و صرفا می خواهید به بهبود و رفع خطوط ریز سطحی در پوست خود بپردازید بهترین گزینه برای شما روش های لیفت صورت بدون جراحی است؛ این روش های غیرتهاجمی بوده و از طرفی ماندگاری کمتری داشته و نیاز به تکرار خواهند داشت ولی برای بهبود نواقص سطحی پوست انتخاب بهتری هستند.

دکتر نصیبه رستمی

دکتر نصیبه رستمی

جـراح و مـتخصص گـوش، حلق و بـینی دارای برد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
برچسب ها:
مقالات مرتبط
تزریق بوتاکس زیر بغل

تزریق بوتاکس زیر بغل

امروزه تزریق بوتاکس در میان افراد جامعه بسیار رواج یافته است که می تواند موجب جوانسازی صورت و به طبع آن...

تزریق بوتاکس پیشانی

تزریق بوتاکس پیشانی

  بوتاکس ماده ای است که از طریق فعال کردن سم بوتولینوم می تواند به طور موقت ماهیچه را فلج کند در نتیجه باعث...

تزریق ژل لب

تزریق ژل لب

تزریق ژل لب چیست؟ آیا تزریق ژل لب عوارضی را به همراه دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا شما را باروش کارآمد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *