نحوه خوابیدن پس از جراحی بینی

در دنیای امروز با افزایش سن و افتادگی بینی و به دنبال کوچک یا زیباتر کردن آن، عمل رینوپلاستی انجام می گیرد. جراحی بینی همانند هر نوع جراحی دیگری که در دنیا صورت می پذیرد، عوارضی با خود به همراه دارد. خونریزی، کرختی و کبودی پوست و افزایش تنفس دهانی از جمله عوارض شایع این جراحی می باشند. تورم بعد از جراحی بینی از بین رفتنی است ولی برای بینی های استخوانی تا یک سال و بینی هایی که گوشتی با پوست زخیم دارند ممکن است کمی دیرتر از  بین رود.

متخصصان برای کاهش این عوارض شایع استفاده حداقل از نمک، عدم انجام فعالیت های سنگین، اجتناب از شناکردن تا سه ماه و قطع کامل مصرف سیگار و قلیان تا ۴ هفته پس از عمل را توصیه می کنند. و اما در مورد خوابیدن پس از عمل جراحی بینی نیز راهکارهایی به منظور حداقل سازی تورم و خونریزی بینی وجود دارد.

نحوه-خوابیدن-بعد-از-جراحی-بینی

نحوه-خوابیدن-بعد-از-جراحی-بینی

  1. خوابیدن طاق باز

متداول ترین حالت خوابیدن پس از هر نوع عمل جراحی حالت طاق باز می باشد. در این حالت بیمار به پشت دراز کشیده و دست ها در کنار بدن در زاویه کم تر از ۴۵ درجه قرار می گیرد و بین زانو و آرنج بیمار بالشتک های سبکی قرار داده می شود. همواره برای جلوگیری از خونریزی سر بالا تر از سطح بدن قرار خواهد گرفت. شما می توانید برای عادت کردن بیمار به این نحوه از خوابیدن، کنار او از چند بالشت استفاده نمایید. این کار موجب جلوگیری از چرخش بدن به پهلو ها می گردد.

  1. خوابیدن به پهلو

بیمار می تواند هم به پهلو چپ و هم به پهلو راست خود بخوابد. اما پزشکان توصیه می کنند به منظور بهبود حضم و گوارش غذا و کمک به کارکرد بهتر قلب به پهلو چپ بخوابید.

  1. خوابیدن به روی شکم

این نوع خوابیدن نه تنها باعث انحنای بینی بیمار می شود، بلکه عوارض دیگری همچون فشار به ستون فقرات، سر و گردن نیز دارد.

توصیه مهم به بیماران پس از جراحی بینی

به بیمارانی که عمل جراحی بینی را به تازگی تجربه کرده اند توصیه می شود که تنها بخوابند. چرا که ممکن است در برخورد ناگهانی شی با بینی بیمار باعث خونریزی، پاره شدن بخیه و یا شکستن گچ شود. افراد کمی وجود دارند که در هنگام خواب بسیار حرکت کرده و یا در خواب راه می روند. با این حال در این خصوص نیز احتیاط لازم صورت پذیرد.

نحوه خوابیدن پس از جراحی بینی اهمیت بسیاری دارد تا مانع از عوارض بعدی شود. برای این منظور می توانید به مطب دکتر رستمی مراجعه کنید. همچنین ایشان در زمینه جراحی زیبایی بینی تخصص بالایی دارند.

عطسه کردن پس از جراحی بینی

علی رغم ترس عمومی که از عطسه و سرفه پس از جراحی زیبایی بینی وجود دارد و پیامد آنرا خراب شدن نتایج جراحی می دانند، اما با چند راهکار ساده می توان آنرا به یکی از اتفاقات روزمره تبدیل نمود.

  1. عدم نگه داشتن عطسه و سرفه
  2. جلوگیری از عطسه از طریق بینی و خروج آن به واسطه باز نمودن دهان
  3. عدم قراردادن دست بر روی بینی و دهان
  4. اجتناب از فین کردن و تخلیه مخاط بینی با فشار
  5. استفاده از داروهای ضد آلرژی تجویز شده توسط پزشک متخصص

سایر خدمات دکتر رستمی جراح بینی به شرح زیر هستند:

ترمیم بینی

جراحی بینی گوشتی

تزریق ژل

تزریق بوتاکس