جراحی سپتوپلاستی

جراحی سپتوپلاستی

سپتوم انحراف یافته وضعیتی است که در آن ، سپتوم بینی – استخوان و غضروفی که حفره بینی منجر به تقسیم بینی یه دو قسمت می شود به طور قابل توجهی در مرکز قرار نداشته باشد و کج قرار گیرد . این مشکل باعث می شود تنفس دشوار شود. بیشتر افراد به نوعی عدم تعادل در اندازه معابر تنفسی خود را دارند. در حقیقت ، برآوردها حاکی از آن است که 80٪ از افراد ، به طور ناآگاهانه ، نوعی سوء تفاهم نسبت به دیواره بینی خود دارند. فقط عدم تعادل شدیدتر باعث مشکلات قابل توجهی در تنفس می شود و به درمان نیاز دارد.

مونه جراحی دکتر نصیبه رستمی

مونه جراحی دکتر نصیبه رستمی

علل سپتوم انحرافی

بعضی از افراد با سپتوم انحرافی متولد می شوند. افراد دیگر بعد از آسیب دیدگی یا حتی در یک تصادف ممکن است دچار انحراف بینی شوند .

علائم انحراف سپتوم

شایعترین علامت یک سپتوم انحرافی ، گرفتگی بینی است که یک طرف بینی بیش از طرف دیگر همراه با تنفس مشکل دارد. عفونت های مکرر یا مشکلات سینوسی نیز می تواند نشانه ای از انحراف سپتوم باشد. علائم دیگر شامل مکرر:

  • گرفتگی بینی
  • درد صورت
  • سردرد
  • تنفس با صدای بلند
  • خروپف در هنگام خواب

یک سپتوم منحرف نیز ممکن است باعث بروز آپنه خواب شود ، یک وضعیت جدی که فرد در طی خواب نفس کشیدن سخت نفس می کشد .

درمان های سپتوم انحرافی

بعضی اوقات علائم سپتوم انحراف یافته با داروها تسکین می یابد. اگر دارو به تنهایی تسکین کافی نداشته باشد ، ممکن است یک عمل جراحی به نام سپتوپلاستی برای ترمیم یک مهره کج و بهبود تنفس لازم باشد.

جراحی انحراف سپتوم

در حین جراحی انحراف بینی ، یک جراح و متخصص گوش و حلق و بینی که از طریق قسمت داخلی بینی این عمل جراحی را انجام می دهد ، برش کوچکی را در سپتوم ایجاد می کند و سپس استخوان اضافی یا غضروف لازم را برای خارج کردن حتی از فضای تنفسی بینی ایجاد می کند.

آیا می توان همزمان با جراحی انحراف بینی ، مشکلات ظاهری بینی را نیز رفع نمود ؟

بله، گاهی اوقات جراح بینی شما برای بهبود ظاهر بینی ، جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی را با جراحی انحراف بینی ترکیب می کند . این روش سپتورینوپلاستی نامیده می شود. سپتوپلاستی نیز ممکن است با جراحی سینوس ترکیب شود.

در عمل جراحی انحراف بینی از بی حسی موضعی استفاده می شود یا بیهوشی عمومی ؟

عمل جراحی برای ترمیم سپتوم انحرافی معمولاً در محیط سرپایی تحت بی حسی موضعی یا عمومی انجام می شود و بسته به میزان کار انجام شده ، حدود یک تا یک و نیم ساعت طول می کشد. باید بتوانید سه تا چهار ساعت بعد از عمل به خانه بروید.

جراحی بینی به روش صحیح و اصولی نیازمند تبحر بالای متخصص و جراح بینی می باشد. برای این منظور می توانید به مطب دکتر رستمی جراح بینی در شرق تهران مراجعه کنید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

ممکن است اسپلینت های داخلی یا مواد بسته بندی نرم در بینی قرار گرفته و به محض بهبودی سپتوم تقویت شود. اگر سپتوپلاستی تنها روشی است که انجام می شود ، پس از عمل باید تورم یا کبودی کمی وجود داشته باشد. اما اگر یک سپتورینوپلاستی انجام شود ، یک یا دو هفته تورم و کبودی به دنبال این روند طبیعی است.

جراحی انحراف بینی در چه سنی قابل انجام است ؟

در صورت امکان ، بهتر است صبر کنید تا بعد از تکمیل رشد بینی ، در حدودا 16 سالگی برای دختران و 17 سالگی برای پسران ، جراحی انجام شود.

خطرات جراحی سپتوم انحرافی

هیچ جراحی کاملاً عاری از ریسک نیست و مزایای عمل جراحی – در این حالت با داشتن نفس کشیدن بهتر – باید از خطرات پیشی بگیرد. سپتوپلاستی و سپتورینوپلاستی روشهای معمول و بی خطر هستند. عوارض جانبی نادر است. هنوز ، قبل از تصمیم گیری در مورد درمان ، با پزشک خود در مورد خطرات احتمالی جراحی صحبت کنید.

سایر مطالب

بهترین جراح بینی در تهران

بهترین جراح زیبایی بینی در تهران

بهترین جراح رینوپلاستی در تهران

بهترین جراح بینی استخوانی در تهران

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + یازده =

Call Now Button