جراحی بینی

بسیار شنیده ایم که اطرافیان خودمان جراحی بینی انجام داده اند و نتیجه برخی از افراد بسیار متحیرکننده و زیبا بوده و بالعکس بعضی ها هم چهره قبل از جراحی آنها زیبا تر بوده و از نتیجه عمل خود چندان راضی نیستند . به هر حال نتیجه جراحی بینی در افراد متفاوت بوده و به عوامل مختلفی که مهم ترین آنها نوع بینی و جراح بینی است، بستگی دارد . بهتر است اگر تصمیم به جراحی بینی دارید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید زیرا این عمل فوریتی و اورژانسی نیست و شما می توانید کاملا آگاهانه اقدام به جراحی کنید.

چگونه جراح بینی خود را انتخاب کنید ؟

ویژگی جراح خوب این است که بتواند صورت و بینی شما را آنالیز کند و با توجه به  تصاویر تهیه شده از شما  برای تغییراتی که قرار است در عمل بینی شما انجام دهد ،بهترین تصمیم را بگیرد . اما در این رابطه شما می توانید تحقیقاتی از بیماران قبلی داشته باشید و یا اینکه در ابتدا به مطب ایشان برای مشاوره جراحی بینی مراجعه کنید و نمونه کارهای ایشان را از نزدیک ببینید.

سن مناسب جراحی بینی

به دلیل محبوبیتی که جراحی بینی پیدا کرده است  اغلب افراد تمایل دارند هرچه زودتر این عمل را انجام دهند اما بهتر است بدانید که خانم ها برای انجام عمل بینی باید حداقل ۱۷ سال داشته باشند.مردان نیز باید حداقل ۱۸ سال داشته باشند تا بتوانند جراحی بینی را انجام دهند.البته گاهی اوقات بنابر عواملی ممکن است در سنین پایین تر نیز این عمل انجام شود.اما به جز موارد استثنا  اگر عمل جراحی بینی در افراد با  سنین پایین انجام شود به دلیل رشد غضروف ها  در سال های آتی ممکن است بینی به حالت اولیه بازگردد و یا اینکه رشد دیگر اجزای صورت مختل شود . به همین دلیل بهتر است که بعد از پایان یافتن رشد غضروف های بینی اقدامات لازم  برای جراحی بینی را انجام دهید.

جراحی بینی گوشتی

افرادی که دارای بینی های با ضخامت زیاد پوست هستند و غضروف بینی ضعیف است در اصطلاح  به بینی آنها گوشتی گفته می شود.شکل ظاهری این بینی ها معمولا پهن است و بیشتر در افرادی که صورتشان چاق است این فرم از بینی ها را می بینیم. در این نوع بینی ها در صورت لزوم بنابر نظر جراح بینی شاید نیاز باشد که غضروف بینی تقویت شود تا بتواند فرم جدید بینی را تحمل کند. جراح بینی برای این منظور از گرافت های بینی که با تکنیک های ویژه ای بر روی غضروف ها پیوند داده می شوند، استفاده می کنند و  منجر به استحکام بیشتر بینی خواهد شد.در واقع چون  بینی های گوشتی غضروف محکمی ندارند که بتواند ساختمان کلی بینی را به خوبی نگه دارد  پس افراد با بینی های گوشتی  برای جراحی این نوع بینی ها باید کمی واقع بین باشند. هرچه قدر  بینی بزرگ و گوشتی تر باشد انتظار کمی می رود که نتیجه جراحی فانتزی و یا عروسکی باشد.اما به هر حال با توجه به تکنیک های جدید استفاده شده در عمل بینی نتیجه عمل این گونه بینی ها به نسبت گذشته موفق بوده است و دیگر به این شکل نیست که با کم کردن حجم بینی مشکلات تنفسی به سراغ فرد بیاید.

جراحی بینی

جراحی بینی استخوانی

برخلاف بینی های گوشتی که در جراحی آنها محدودیت وجود دارد چون ، بینی های استخوانی دارای استخوان های محکم و غضروف های سفت هستند گزینه مناسب تری برای عمل بینی هستند. بینی های استخوانی عموما پوست ظریف و نازکی دارند و بعد از جراحی بینی به خوبی فرم و شکل مورد انتظار را به خود می گیرند و ظرافت کار جراحان در بینی های استخوانی  به راحتی دیده می شود. این گونه بینی ها معمولا قوزدار و برآمده هستند و برای برداشتن غضروف ها یا استخوان اضافی بینی در برخی مواقع ممکن است غضروف ها برش داده شوند و یا به استخوان سوهان زده می شود.در نهایت می توان بیان کرد هرچقدر بینی مستحکم تر و غضروف های آن قوی تر باشد نتیجه ایده آل تری از جراحی به چشم می خورد.

جراحی ترمیم بینی

نوعی از جراحی بینی وجود دارد که برای بار دوم و یا چندم انجام می گیرد در واقع این عمل کمک می کند که ایراداتی که در جراحی قبلی به وجود آمده است ،برطرف شود . این مشکلات می تواند ظاهری و یا مشکلات تنفسی به وجود آمده از عمل اولیه باشد  که بعد از عمل ترمیمی اصلاح خواهد شد. از آنجایی که این جراحی باید بینی دستکاری شده را عمل کند پیچیده تر بوده و نیاز به تجربه و دقت بیشتری خواهد داشت پس برای اینکه پزشکی برای عمل ثانویه خود انتخاب کنید حساسیت بیشتری داشته باشید.

 

اقدامات قبل از جراحی بینی

بعد از اینکه روز و زمان مشخص جراحی بینی برای شما مشخص شد جراح بینی اطلاعات لازم را جهت کارهایی که باید پیش از جراحی انجام دهید را برایتان توضیح خواهد داد. این اقدامات شامل آزمایشات پیش از جراحی و همچنین اقدامات روز قبل و روز عمل است. از شب قبل نباید چیزی بخورید خالی بودن معده موجب می شود که بیهوشی خطری برای بیمار نداشته باشد.

درصورتی که از داروی خاصی استفاده می کنید آن را با جراح خود  درمیان بگذارید زیرا مصرف برخی از داروها مانند آسپرین باعث انعقاد خون می شوند و ممکن است در جراحی اختلالی را ایجاد کنند. همچنین دو هفته قبل از عمل جراحی بینی از استعمال سیگار و دخانیات پرهیز کنید .

مراقبت های پس از عمل جراحی بینی

بیمار می تواند بعد از به هوش آمدن از عمل از کمپرس سرد استفاده کند و تا دو روز هر چند ساعت یک بار از آن استفاده کند .

در رابطه با رژیم غذایی باید گفت برای اینکه به صورت شما فشاری وارد نشود باید غذاهای له شده و نرم بخورید  و از خوردن غذاهای جویدنی خودداری کنید.

بعد از گذشت دو روز کمپرس گرم را بر روی چشم ها و پل بینی خود بگذارید.

از فعالیت های بدنی شدید خودداری کنید.

بعد از گذشت یک تا سه روز برای خارج کردن تامپون ها از داخل بینی به پزشک خود مراجعه کنید . پس از خارج کردن تامپون تا سه روز قطره ی فنیل افرین طبق دستور پزشک روزی سه بار مصرف می شود.